-4%

Sterownik ST 28 Tech zPID

W magazynie
Dostępność produktu
Wysyłka 24h
SKU
ST 28 PID
Cena promocyjna 718,50 zł Regular Price 741,50 zł
Najniższa cena w przeciągu 30 dni przed promocją: 718,50 zł
Sterownik ST 28 Tech zPID

Sterownik ST 28 Tech zPIDSterownik ST 28 Tech przeznaczony do wszystkich kotłów zasypowych. Funkcją jego jest:

- sterowanie pompą obiegową C.O.
- sterowanie pompą C.W.U.,
- sterowanie wentylatorem,
- możliwość podłączenia sterownika pokojowego
- oprogramowanie zPIDSterownik ST 28 Tech wyposażony jest w :

- czujnik temperatury C.O.
- duży wyświetlacz LED
- temperaturowe zabezpieczenie (termik)
- obudowa sterownika wykonana z materiałów odpornych na niskie i wysokie temperatury otoczeniaSterownik ST 28 Tech z oprogramowaniem zPID:

W sterowniku ze sterowaniem zPID moc nadmuchu obliczana jest na podstawie pomiaru temperatury kotła i temperatury spalin mierzonej na wylocie kotła. Praca wentylatora odbywa się w sposób ciągły w czasie, a moc nadmuchu zależy bezpośrednio od mierzonej temperatury kotła, temperatury spalin i różnicy tych parametrów od ich wartości zadanych. Stabilne utrzymywanie temperatury zadanej bez zbędnych przeregulowań i oscylacji to zalety regulatora zPID. Stosując ten typ sterownika z czujnikiem wylotu spalin oszczędności w spalaniu paliwa mogą sięgać od kilku do kilkunastu procent, a także temp. wody wyjściowej jest bardzo stabilna, co wpływa na dłuższą żywotność kotła.

 

Zasada działania:

Zasadą działania sterownika ST 28 jest sterownie pompą obiegową, pompą do ciepłej wody użytkowej oraz sterownie wentylatorem. Użytkownik sterownika ST 28 ma do wyboru cztery tryby pracy pomp:
- ogrzewanie domu
- priorytet bojlera
- pompy równoległe
- tryb letni


Dane techniczne:

Nazwa Sterownik ST 28
Zasilanie 230V/50Hz/±10%
Pobór mocy sterownika 5 W
Temperatura otoczenia od +5°C do +50°C
Obciążenie pompy C.O. 0,5 A
Obciążenie pompy C.W.U. 0,5 A
Pomiar temperatur od 0°C od +85°C
Dokładność pomiaru 1 °C
Zakres nastaw temperatur od +45°C do +80°C
Długość przewodu czujnika 1,5 m
Obciążenie wentylatora 0,6 A
Wytrzymałość temp. czujnika od -25°C do +90°C
Wkładka bezpiecznikowa 2x3,15 A
Model ST 28

 


Funkcje sterownika:

I. Wyświetlacz

Podczas zwykłej pracy sterownika na wyświetlaczy LCD wyświetlona jest strona główna na której zamieszczone są następujące informacje:

- Temperatura kotła
- Temperatura zadana

Ekran sterownik ST 28 Tech umożliwia zmianę temperatury za pomocą klawiszy "w górę" oraz "w dół" , natomiast naciśnięcie klawisza "OPCJE" umożliwia wejście w MENU. Po menu użytkownik może przemieszczać się klawiszami "w górę", "w dół". Po zaznaczeniu odpowiedniej funkcji zatwierdzamy ją przyciskiem "OPCJE". Jeżeli natomiast użytkownik chce anulować daną funkcję lub wyjść z menu należy wcisnąć klawisz "WYJŚCIE".

II.Rozpalanie kotła

Po ustaleniu danej temperatury oraz rozpaleniu ogniska w kotle należy aktywować funkcję "ROZPALANIE". Po załączeniu tej funkcji włącza się wentylator, aby ułatwić rozpalenie paliwa w kotle. Gdy temperatura w kotle wzrośnie do 30°C na wyświetlaczu sterownika zamiast funkcji "ROZPALANIE" pojawi się funkcja "ZAŁ/WYŁ WENTYLATOR", dzięki której można wyłączyć i włączyć wentylator w czasie dokładania paliwa do kotła. Wyłączenie wentylatora skutkuje pojawieniem się na wyświetlaczu gwiazdki w prawym dolnym rogu wyświetlacza. Nie można otwierać drzwiczek paleniska przy włączonym wentylatorze. Po przekroczeniu temperatury 35°C włącza się pompa obiegowa C.O. lub dwie w zależności od trybu pracy.

III. Zmiana temperatury C.W.U.

W trakcie pracy kotła na dwie pompy ( pompy równoległe lub priorytet bojlera) można zmienić zadaną temperaturę bojlera. Przytrzymanie przez kilka sekund przycisku "WYJŚCIE" powoduje zmianę temperatury C.W.U. Zadaną temperaturę można zmienić za pomocą strzałek "w górę" oraz "w dół". Po upływie kilku sekund wyświetlacz powróci do widoku temperatur C.O. W trybie letnim zmiany temperatury nanosimy w menu głównym za pomocą strzałek.

IV. Praca ręczna

Sterownik ST 28 Tech dla wygody użytkownika został zaopatrzony w moduł pracy ręcznej. Każdy element wykonawczy wybrany przez użytkownika np. nadmuch, pompa C.O., pompa C.W.U., alarm, jest włączany i wyłączany niezależnie od innych.

V. Histereza kotła C.O.

Funkcja ta służy do ustawiania histerezy temperatury zadanej. Histereza jest to różnica między temp. wejścia w cykl podtrzymywania, a temp. powrotu do cyklu pracy, inaczej mówiąc gdy temp. zadana ma wartość 60°C, a histereza wynosi 2°C, przejście w cykl podtrzymania nastąpi po osiągnięciu temp. 60°C, natomiast powrót do cyklu pracy nastąpi po obniżeniu się temp. do 58°C. Histerezę można ustawić w zakresie od 1°C do 20°C w zależności od programu.

VI. Histereza C.W.U.

Funkcja ta służy do ustawiania histerezy temperatury zadanej na bojlerze. Histereza jest to różnica między temp. żądaną na bojlerze, kiedy pompa C.O. przestaje pracować, a temperaturą ponownego załączenia się pompy C.W.U., inaczej mówiąc gdy temp. zadana C.W.U. ma wartość 50°C, a histereza wynosi 6°C, to po osiągnięciu zadanej 50°C pompa C.W.U. się włączy. Ponowne załączenie pompy C.W.U. nastąpi po obniżeniu temperatury bojlera do 44°C.

VII. Tryb pracy

Użytkownik sterownika ST 28 Tech ma możliwość do wyboru jednego z 4 wariantów pracy kotła (ogrzewanie domu, priorytet bojlera, pompy równoległe, tryb letni). Gwiazdka obok trybu pracy oznacza opcję wybraną przez użytkownika.

VIII. Regulator pokojowy

Do sterownika ST 28 Tech można podłączyć regulator pokojowy. Nadmuch, a w niektórych typach sterowników także pompa C.O., pracują do momentu osiągnięcia temperatury zadanej na regulatorze pokojowym.

Zabezpieczenia:

Sterownik ST 28 Tech wyposażony jest w szereg zabezpieczeń umożliwiających bezpieczne użytkowanie. Podczas alarmu włącza się sygnał dźwiękowy oraz pojawia się informacja o rodzaju błędu na wyświetlaczu. Sterownik ten zabezpieczony jest w:

1. termik, który mechanicznie rozłącza zasilanie wentylatora po osiągnięciu temp. 85°C - pompa pracuje cały czas. Zabezpieczenie to zapobiega zagotowaniu sie wody w instalacji. W przypadku uszkodzenia termika przestaje działać wentylator zarówno w pracy ręcznej jak i automatycznej.

2. zabezpieczenie temperaturowe, dzięki któremu po przekroczeniu temp. 85°C załączany jest alarm sygnalizując na wyświetlaczy "TEMP. ZA DUŻA". W przypadku przekroczenia temp. alarmowej rozłączany jest wentylator i jednoczenie zaczynają pracować obie pompy w celu rozprowadzenia gorącej wody po instalacji.

3. zabezpieczenie zagotowania wody w kotle. Dotyczy ono tylko trybu pracy priorytet bojlera, w przypadku, gdy zbiornik jest niedogrzany. Mianowicie gdy temperatura bojlera jest zadana np. 55°C a na kotle temperatura rzeczywista wzrośnie do 62°C (jest to tzw. temperatura priorytetu) wówczas sterownik wyłączy wentylator. Jeśli temperatura na kotle jeszcze wzrośnie do 80°C, to załączy się pompa C.O. w celu rozprowadzenia gorącej wody po instalacji. Gdy temperatura nadal będzie wzrastać,to przy temperaturze 85°C włączy się alarm. Najczęściej taki stan może się pojawić gdy bojler jest uszkodzony, źle zamocowany czujnik lub uszkodzona pompa.

 
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Sterownik ST 28 Tech zPID
ceneo
allegro
opinieo
Jaki piec gazowy do domu 200 m2
Piec zasypowy 5 klasa EcoDesign
Jakie rynny plastikowe wybrać? Przewodnik po wyborze najlepszego systemu rynnowego
Jaki zlew do pralni — praktyczny poradnik
Czym pomalować stare ogrodzenie metalowe?
Jaki piec gazowy z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?
Jaki gazowy kocioł kondensacyjny Ariston wybrać?
Co wyróżnia produkty marki Dufa?
Co ma do zaoferowania marka Bondex i dlaczego warto używać jej produktów?
Aksilbet - farby na powierzchnie betonowe
Marka Lowicyn - zupełnie nowe spojrzenie na farbę
Co wyróżnia kotły SAS na rynku?
Zobacz pozostałe artykuły
Sterownik ST 28 Tech zPID