Jaki piec gazowy z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Jaki piec gazowy z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Wybór odpowiedniego pieca gazowego to ważna decyzja, która ma wpływ na efektywność energetyczną i koszty ogrzewania Twojego domu. Jednym z kluczowych elementów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze pieca, jest rodzaj komory spalania — otwarta czy zamknięta.

W artykule omówimy zalety i wady obu rodzajów pieców na przykładzie modeli Aristona oraz pomożemy w podjęciu decyzji, który piec będzie najlepszy dla Twoich potrzeb — z otwartą czy z zamkniętą komorą spalania.

Piec z otwartą komorą spalania — co to dokładnie oznacza?

Piec gazowy z otwartą komorą spalania to rodzaj pieca gazowego, w którym paliwo spala się w komorze spalania. Kocioł wydmuchuje spaliny kominem na zewnątrz. Powietrze potrzebne do spalania jest pobierane z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł.

Obecnie tego typu piece są rzadko stosowane ze względu na wysokie emisje szkodliwych substancji i niską efektywność energetyczną. Zaleca się stosowanie pieców z zamkniętą komorą spalania, które są bardziej ekologiczne i efektywne energetycznie.

Piece gazowe z otwartą komorą spalania są nazywane kotłami tradycyjnymi, kotłami turbo i kotłami atmosferycznymi. Są one starszymi technologiami i nie spełniają obecnych norm emisji szkodliwych substancji. W związku z tym są one stopniowo wycofywane z użytku i zastępowane nowocześniejszymi rozwiązaniami, takimi jak kotły z zamkniętą komorą spalania. Kotły tradycyjne, turbo i atmosferyczne są mniej efektywne energetycznie i generują więcej emisji szkodliwych substancji niż nowoczesne kotły. Mają też jednak swoje zalety, które przedstawimy poniżej.

Otwarta komora spalania — kluczowe zalety

 • Prosta konstrukcja: Są one zbudowane z prostych elementów i są łatwe w montażu i serwisowaniu.
 • Niskie koszty: Są one tańsze w porównaniu do nowoczesnych pieców gazowych z zamkniętą komorą spalania.
 • Łatwo dostępne części zamienne: Części zamienne są łatwo dostępne i są tańsze w porównaniu do części nowoczesnych pieców gazowych.
 • Łatwe w obsłudze: Są one łatwe w obsłudze dla użytkowników bez specjalistycznej wiedzy.
 

Otwarta komora spalania — wady

Piec gazowy z otwartą komorą spalania, czyli piec tradycyjny, ma kilka wad, które należy wziąć pod uwagę przed jego zakupem:

 • Trudności w utrzymaniu prawidłowych parametrów spalania, co może prowadzić do nieefektywnego spalania i emisji szkodliwych substancji.
 • Wysokie koszty eksploatacji ze względu na konieczność regularnego serwisowania i wymiany części.
 • Wysoki poziom hałasu podczas pracy.
 

Przykład pieca gazowego z otwartą komorą spalania — Ariston Clas X

W gamie Ariston występuje tylko jeden kocioł z otwartą komorą – Ariston Clas X 3301313.
Sprawdź cenę pieca Ariston Clas X
https://ezelazny.pl/ariston-clas-x-24-cf-eu-kociol-gazowy-dwufunkcyjny-3301313.html

Piec gazowy Ariston Clas X

Ariston Clas X dostępny jest tylko dwufunkcyjny. To urządzenie, które pozwala na ogrzewanie pomieszczeń i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej za pomocą jednego palnika. Składa się z dwóch części: kotła oraz podgrzewacza wody. Kotłem ogrzewa pomieszczenia, a podgrzewaczem przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Jest to rozwiązanie bardziej efektywne niż osobne urządzenia do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody, ponieważ wykorzystuje jedną jednostkę do realizacji dwóch funkcji.

Piece gazowe Ariston z otwartą komorą są to kotły „starego typu” względem zamkniętej komory, jednak nadal są montowane. Mają swoich zwolenników, tym bardziej że zniesiono zakaz montowania tych kotłów.

Główne zalety pieca gazowego Ariston z otwartą komorą spalania:

 • tańszy w zakupie względem kotłów z zamkniętą komorą,
 • nie wymaga specjalnego przewodu kominowego.
 

Główne wady pieca gazowego Ariston z otwartą komorą spalania:

 • mniej wydajny i większe zużycie gazu względem zamkniętej komory (kotła kondensacyjnego).
 • mniejsze bezpieczeństwo względem zamkniętej komory – ryzyko zaczadzenia poprzez cofnięcie spalin (działają podobnie jak klasyczne piecyki łazienkowe)
 

Piec gazowy z otwartą komorą — kiedy to będzie najlepszy wybór

 1. Gdy chcesz zaoszczędzić na kosztach instalacji, ponieważ jest on tańszy w zakupie i instalacji niż bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak kotły kondensacyjne.
 2. Mieszkasz w starym budynku, w którym wyjście spalin jest podłączone do jednego wspólnego komina. W takim przypadku nowoczesne rozwiązania, takie jak kotły kondensacyjne, mogą nie być odpowiednie, ponieważ wymagają specjalnego systemu odprowadzania skroplin.
 

Zamknięta komora spalania — co to dokładnie oznacza?

Piece wyposażone w zamkniętą komorę spalania to inaczej piece kondensacyjne. To nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie energii z gazu i zwiększenie sprawności. W kotłach kondensacyjnych proces spalania odbywa się w hermetycznie zamkniętej przestrzeni, a spaliny są odprowadzane przez kanał wentylacyjny. W kotłach kondensacyjnych powietrze do spalania jest dostarczane przez wentylator, a wilgoć z powietrza jest skraplana i odprowadzana za pomocą specjalnego kanału. Piece tego typu są bardziej ekologiczne, bo emitują mniej zanieczyszczeń i są bardziej bezpieczne.

Zamknięta komora spalania — kluczowe zalety

 1. Wysoka sprawność: Dzięki zamkniętej komorze spalania i specjalnemu systemowi odprowadzania skroplin, kotły kondensacyjne pozwalają na lepsze wykorzystanie energii z gazu i zwiększenie sprawności.
 2. Oszczędność energii: Kotły gazowe kondensacyjne pozwalają na odzyskanie ciepła z powstającej podczas spalania wilgoci, co pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i obniżenie kosztów ogrzewania.
 3. Wysoka ekologia: Kocioł gazowy kondensacyjny emituje mniej zanieczyszczeń niż piec gazowy z otwartą komorą spalania, co jest korzystne dla środowiska.
 4. Bezpieczeństwo: Dzięki zamkniętej komorze spalania i specjalnemu systemowi odprowadzania skroplin, a także wentylatorowi wymuszającemu dopływ odpowiedniej ilości powietrza do palnika kotła — są bezpieczniejsze niż piece z otwartą komorą spalania.
 5. Łatwiejsze utrzymanie: Kotły gazowe kondensacyjne są prostsze w utrzymaniu niż piece gazowe z otwartą komorą spalania, ponieważ nie wymagają regularnej wymiany części.
 

Piec gazowy z zamkniętą komorą — wady

W przypadku zamkniętej komory spalania wyróżniamy następujące wady:

 • Wysokie koszty zakupu: Kotły kondensacyjne są droższe w zakupie niż piece gazowe z otwartą komorą spalania, co może stanowić barierę dla niektórych użytkowników.
 • Wymagają specjalnego wkładu kominowego, czyli podwójnej rury kominowej. Jest to specjalny rodzaj rury kominowej, która składa się z dwóch komór. Jedna komora jest przeznaczona do pobierania powietrza potrzebnego do spalania, a druga komora jest przeznaczona do wyrzucania spalin na zewnątrz. Taki wkład kominowy jest niezbędny do prawidłowego działania kotła kondensacyjnego i zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej.
 • Wymagają specjalistycznego serwisu: Kotły kondensacyjne wymagają specjalistycznego serwisu, co może być trudne lub kosztowne.
 • Wymagają regularnego czyszczenia: Kotły kondensacyjne wymagają regularnego czyszczenia, aby zapewnić efektywną pracę i uniknąć awarii.
 • Wymagają odpowiedniego ciśnienia wody: Kotły kondensacyjne wymagają odpowiedniego ciśnienia wody, co może być problematyczne w przypadku niskiego ciśnienia w instalacji wodnej.
 

Kiedy warto wybrać kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania

Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania (kondensacyjny) warto wybrać, gdy:

 • Priorytetem jest wysoka efektywność energetyczna i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
 • Masz dostęp do specjalnego systemu wentylacji, aby odprowadzić skropliny.
 • Chcesz zwiększyć ekologię i przyczynić się do ochrony środowiska.
 • Posiadasz odpowiednie ciśnienie wody w instalacji, aby zapewnić prawidłową pracę kotła.
 • Jesteś gotów na wyższe koszty zakupu i serwisu niż w przypadku tradycyjnych piece gazowe z otwartą komorą spalania.
 

Przykład pieców Ariston z zamkniętą komorą spalania

Tutaj mamy znacznie większy wybór pieców gazowych, jedno- i dwufunkcyjnych. Montowane są w nowych domach i nowych blokach, w których jest możliwość montażu niezależnego od innych mieszkań przewodu kominowego/wyjścia spalin. Tego rodzaju kotły gazowe są bardzo popularne, częściej wybierane niż z zamkniętą komorą, ze względu na ich większą efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Sprawdź cenę pieców jedno- i dwufunkcyjnych Ariston Clas One https://ezelazny.pl/ariston-clas-one-kotly-1-funkcyjne-2-funkcyjne.html

Oba modele występują w wersji NET, czyli ze sterownikiem Ariston Cube S Net w zestawie.

Zobacz też Ariston Alteas One Net https://ezelazny.pl/ariston-alteas-one-net-kotly-2-funkcyjne.html

To dwufunkcyjny model, którego wyróżnia elegancki, szklany front oraz czarny kolor kotła, co pozwala na jego estetyczne zintegrowanie z różnymi wnętrzami, szczególnie z kuchnią. Ten kocioł posiada zamkniętą komorę spalania, co pozwala na zwiększenie jego sprawności energetycznej oraz zmniejszenie emisji szkodliwych związków. Dodatkowo posiada on wiele funkcji i możliwości, takie jak sterowanie za pomocą aplikacji, automatyczne dostosowywanie pracy do potrzeb, czy też system odprowadzania spalin przez wymiennik ciepła.

Ariston Clas One

 

Ariston Alteas One Net

Główne zalety pieca gazowego Ariston z zamkniętą komorą spalania:

 • oszczędność w zużyciu gazu i wyższa sprawność/wydajność ze względu na szeroki zakres modulacji pod daną powierzchnię i nowsze technologie wykorzystywane w budowie takich kotłów,
 • bezpieczniejsze – brak możliwości cofnięcia spalin do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł gazowy,
 • szeroka gama i możliwość wyboru, różne zakresy modulacji, wyglądu i przede wszystkim możliwość wyboru kotła jednofunkcyjnego lub dwufunkcyjnego,
 • nowsze rozwiązanie/technologia względem otwartej komory. Kotły gazowe wyposażone są w nowoczesne rozwiązania, takie jak funkcja inteligentnego sterowania, funkcja
 • automatycznego wykrywania awarii oraz funkcja kontroli przez aplikację mobilną,
 • wysoka ekologia: piec gazowy Ariston z zamkniętą komorą spalania emituje mniej zanieczyszczeń niż piece gazowe z otwartą komorą spalania, co jest korzystne dla środowiska,
 • pozwala zminimalizować emisję szkodliwych związków,
 • łatwiejsze utrzymanie: piec gazowy Ariston z zamkniętą komorą spalania jest łatwiejszy w utrzymaniu niż piece gazowe z otwartą komorą spalania, ponieważ ryzyko zaśniedziałych anod jest mniejsze i konieczność czyszczenia jest rzadsza.
 • dochodzi do mniejszego natężenia przepływu spalin. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania, spaliny są odprowadzane przez specjalny wymiennik ciepła, który pochłania część ciepła ze spalin. To pozwala na obniżenie ich temperatury i zmniejszenie natężenia przepływu, co jest korzystne dla komina, który jest mniej narażony na erozję i korozję.
 

Główne wady pieca gazowego Ariston z zamkniętą komorą spalania:

 • wymaga specjalnego przewodu kominowego tj. dwuścienną rurę za pomocą której pobiera powietrze i wyrzuca spaliny na zewnątrz budynku; w szacht kominowy lub przez ścianę,
 • wyższa cena w zakupie względem kotła z otwartą komorą.
 

Porównanie parametrów pieca z otwartą komorą spalania (Ariston Clas X ) z piecem z zamkniętą komorą spalania (Ariston Genus One)

Parametry 

Ariston Clas X

Ariston Genus One

jednofunkcyjny/dwufunkcyjny dwufunkcyjny dwufunkcyjny
komora spalania otwarta  zamknięta
sprawność spalania 93,3% 97,7/87,9%
moc cieplna 25,8/11 KW 23,6/2,6 kW
sprawność przy 30% mocy (30℃) 89,9% 109,8/98,9

Ariston Clas X ma niższą sprawność spalania niż Ariston Genus One. Sprawność spalania określa, jak skutecznie kocioł wykorzystuje paliwo do produkcji ciepła. Im wyższa sprawność, tym mniej paliwa jest potrzebne do osiągnięcia określonej ilości ciepła, co oznacza niższe koszty ogrzewania i niższe emisje szkodliwych substancji. Zamontowanie kotła kondensacyjnego (zamknięta komora) umożliwi zwiększenie sprawności kotła (sprawność spalin w przypadku otwartej komory wynosi 93,3%, a w przypadku zamkniętej komory w tym modelu Genus One jest w stanie osiągnąć nawet 107,4%).

Mniejsza średnica przewodu spalinowego — warto zastanowić się nad umiejscowieniem kotła w domu przed montażem, ponieważ w przypadku kotła kondensacyjnego im mniejsza odległość do szczytu kominowego lub wyjścia przez ścianę, tym wykorzystana mniejsza średnica przewodu spalinowego (60/100). Mniejsza średnica przewodu spalinowego przełoży się na mniejszy koszt instalacji niż w przypadku wykorzystania przewodu spalinowego o większej średnicy (80/125).

Komora otwarta czy zamknięta komora spalania — podsumowanie

W artykule omówiono różnice pomiędzy piecem gazowym z otwartą komorą spalania a piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania, koncentrując się na ich zaletach i wadach. Piece gazowe z otwartą komorą spalania są tańsze w zakupie i łatwiejsze w utrzymaniu, ale mają niższą efektywność energetyczną i emitują więcej zanieczyszczeń niż piece gazowe z zamkniętą komorą spalania. Piece gazowe z zamkniętą komorą spalania, w tym kotły kondensacyjne, są droższe w zakupie i wymagają specjalistycznego serwisu, ale pozwalają na lepsze wykorzystanie energii i emitują mniej zanieczyszczeń. Warto rozważyć swoje potrzeby i budżet przed wyborem odpowiedniego pieca gazowego.