Czym pomalować stare ogrodzenie metalowe?

Czym pomalować stare ogrodzenie metalowe?

Stare ogrodzenie metalowe jest często narażone na korozję i rdzewienie, co może prowadzić do utraty estetycznego wyglądu i osłabienia jego trwałości. Aby odnowić wygląd ogrodzenia i zapewnić mu ochronę przed dalszymi uszkodzeniami, warto je pomalować. W tej chwili na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów farb, które są specjalnie zaprojektowane do malowania metalu. Jeśli zastanawiasz się czym konkretnie zabezpieczyć metalowe ogrodzenie, to mamy dla Ciebie jeden z najlepszych środków. W niniejszym artykule przedstawimy właściwości farby do metalu oraz instrukcje jak pomalować ogrodzenie metalowe.

Zatem czym pomalować metalowe ogrodzenie? Jedną z najlepszych farb na rynku — Nobiles

Emalia Nobiles Chlorokauczuk to wysoce odporna farba ochronno-dekoracyjna, przeznaczona do malowania powierzchni stalowych, żeliwnych i betonowych na zewnątrz. Jej trwała ochrona antykorozyjna metalu jest gwarantowana dzięki współpracy z podkładem antykorozyjnym Nobiles Nobikor. Farba ta jest doskonałym wyborem do malowania konstrukcji stalowych, metalowego ogrodzenia i balkonów itp., które są eksploatowane w warunkach miejskich, wiejskich i przemysłowych. Aby zapewnić trwałe i skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne, należy wcześniej zagruntować powierzchnię podkładem Nobikor.

Nobiles Chlorokauczuk do metalowego ogrodzenia
Farby chlorokauczukowe, w tym produkt Nobiles Chlorokauczuk, to wysokiej jakości farby, które zapewniają trwałą ochronę powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz i słońce. Dzięki zawartości żywicy chlorokauczukowej farby te są bardzo odporne na zarysowania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, farby te są często uniwersalne i mogą być stosowane do różnych powierzchni, w tym metalu, żelaza i betonu, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na zakup kilku różnych produktów do różnych powierzchni. Z powodu swojej uniwersalności i wysokiej jakości, farby chlorokauczukowe, takie jak Nobiles Chlorokauczuk, stanowią dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć metalowe ogrodzenie i nadać im wyjątkowego wyglądu.

Farby do ogrodzeń metalowych z podkładem — dlaczego warto?

Podkład pozwala na jeszcze skuteczniejsze zabezpieczenie konstrukcji przed działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki zastosowaniu podkładu, powłoka jest bardziej zwarta i szczelna, co zapobiega przenikaniu wody i wilgoci do wnętrza konstrukcji. W rezultacie, surowy metal nie ma bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, co znacznie zmniejsza ryzyko powstania korozji. Zastosowanie podkładu antykorozyjnego jest więc niezbędne dla uzyskania jak najlepszej ochrony ogrodzenia metalowego i przedłużenia jego żywotności.

Przy wyborze podkładu antykorozyjnego ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego przyczepność do podłoża. To bardzo istotne, ponieważ zapewnia ona trwałość i skuteczność ochrony przed korozją. Podkład ftalowy Nobiles Nobikor jest doskonałym wyborem ze względu na swoje dobre właściwości ochronne. Jego odporność na zmienne temperatury również jest imponująca, co oznacza, że będzie skutecznie chronić powierzchnię niezależnie od warunków pogodowych, w których będzie eksploatowana. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany podkład antykorozyjny jest istotnym elementem systemu ochrony i dekoracji powierzchni, dlatego powinno się poświęcić nieco czasu na wybór najlepszego produktu dla naszych potrzeb.

Samodzielne zastosowanie farby podkładowej bez warstwy wierzchniej może być niewystarczające do uzyskania pełnej ochrony antykorozyjnej. Konieczne jest użycie farby wierzchniej, która dodatkowo zabezpiecza metal i chroni go przed uszkodzeniem. Warto również wspomnieć, że wybierając produkty tego samego producenta, mamy pewność, że produkty te będą ze sobą dobrze kompatybilne, a ich zastosowanie zapewni maksymalną ochronę.

Malowanie ogrodzenia — ważne wskazówki przy renowacji

Nie wystarczy pomalować metalowe ogrodzenie. Należy najpierw właściwie przygotować powierzchnię.

  • Przygotowanie powierzchni do położenia farby nawierzchniowej. Trzeba pozbyć się starych warstw malarskich. Usuń resztki starej, złuszczonej powłoki. Wszelkie powierzchnie metalowe przeszlifuj, następnie odpyl i odtłuść (to zwiększa przyczepność oraz trwałość impregnatów i farb nawierzchniowych), a powierzchnie wcześniej niemalowane po oczyszczeniu i odtłuszczeniu, zagruntuj podkładem Nobikor pod marką Nobiles. Farby gruntujące mają uodpornić metal na rdzę.

Do usunięcia warstwy farby możesz użyć narzędzi:
Luźna warstwa rdzy — drobnoziarnistym papierem ściernym, szczotką drucianą.
Do starej, łuszczącej się warstwy farby — użyj szpachelki lub drucianej szczotki.
W przypadku dużych i płaskich powierzchni (np. bram) dobrze sprawdzi się wałek lub duży pędzel płaski.

  • Malowanie ogrodzenia. Emalię rozcieńcz odpowiednio do zastosowanej techniki malarskiej.  Do rozcieńczania zastosuj rozcieńczalnik do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych ogólnego stosowania marki Nobiles w ilości do 2%. Najlepszy efekt malowania uzyskasz przy nakładaniu 2 warstw emalii Chlorokauczuk metodą "mokro na mokro" - czas pomiędzy warstwami do 1 godziny lub po odpowiednim sezonowaniu poprzedniej warstwy, ale nie wcześniej niż po 5 dniach.
  • Mycie narzędzi. Aby skutecznie umyć narzędzia, należy najpierw zastosować odpowiedni rozpuszczalnik zalecany przez producenta. Przed samym myciem niezbędne jest usunięcie jak najwięcej pozostałości farby z narzędzi malarskich. Pamiętaj, że najlepsze efekty uzyskasz, malując pędzlem lub wałkiem w temperaturze powyżej 5°C."

Uwaga!
Pigmenty emalii chlorokauczukowej mają tendencję do osadzania się, dlatego przed użyciem niezbędne jest dokładne wymieszanie farby.

Ponadto pamiętaj o tym, że malowanie w czasie deszczu lub mgły może znacząco wpłynąć na jakość i trwałość powłoki malarskiej, dlatego takie warunki atmosferyczne nie są wskazane do malowania.

Malowanie ogrodzenia metalowego — jak na przyszłość przeciwdziałać korozji? Rady ekspertów

Objawy korozji to między innymi uszkodzenia powłoki, popękana farba i rysy na powierzchni. Aby zapobiegać korozji, należy regularnie sprawdzać stan powłoki i reagować szybko, gdy pojawią się pierwsze oznaki tego procesu. Regularnie sprawdzaj stan powłoki, szczególnie po zimie, czy warstwy farby posiadają pęknięcia, uszkodzenia, czy widać ogniska rdzy. Jeżeli tylko coś wzbudzi Twoje wątpliwości, zaplanuj prace renowacyjne. Im szybciej odizolujesz surowy metal od otoczenia, tym mniejsze są szanse, że pojawi się korozja. Pamiętaj, że regularna konserwacja metalu pozwala uniknąć konieczności usuwania rdzy i utrzymać powierzchnie w dobrym stanie przez długie lata.

Masz więcej pytań, skontaktuj się z nami https://ezelazny.pl/kontakt 

Pamiętaj o regularnej kontroli stanu powłoki i reagowaniu na pierwsze sygnały, że rozpoczął się proces korozji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje ogrodzenie zawsze będzie prezentować się pięknie i zachowa trwałość na długie lata.