Jaki gazowy kocioł kondensacyjny Ariston wybrać?

Jaki gazowy kocioł kondensacyjny Ariston wybrać?

Jaki gazowy kocioł kondensacyjny Ariston wybrać? Czym charakteryzuje się jednofunkcyjny, a czym dwufunkcyjny?

 

Wybór gazowego kotła kondensacyjnego powinien być poprzedzony dokładną analizą. Istotne jest to, z jakim rodzajem instalacji ma się do czynienia w danym budynku oraz jakie są preferencje i potrzeby użytkowników. Najczęstszym dylematem pojawiającym się podczas wyboru tego produktu jest to, co sprawdzi się bardziej – kocioł jedno- czy dwufunkcyjny. Choć nie da się jednoznacznie stwierdzić, który jest obiektywnie lepszy i bardziej wydajny, zaznajomienie się z tym, w jaki sposób działa każdy z rodzajów kotłów kondensacyjnych, pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji.

 

Kotły gazowe Ariston jedno i dwufunkcyjne – czym się od siebie różnią?

 

Różnice między kotłem jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym łatwo jest wskazać biorąc pod uwagę ich nazwy. Pierwszy rodzaj ma jedną funkcję – zasilanie instalacji centralnego ogrzewania. Z kolei drugi dodatkowo podgrzewa ciepłą wodę użytkową. Warto jednak podkreślić, że nowoczesne kotły – bez względu na ich nazwę – posiadają obie funkcje, jednak różnią się sposobem działania.

 

Kotły jednofunkcyjne ogrzewają wodę w instalacji grzewczej domu oraz wodę użytkową. Jednak do drugiej czynności potrzebne jest zamontowanie osobnego pogrzewacza pojemnościowego, który umieszcza się obok kotła. Dwufunkcyjne ogrzewają wodę do instalacji c.o. oraz ciepłą wodę użytkową bez dodatkowych sprzętów – wszystko dzieje się w jednym urządzeniu.

 

Jaki kocioł będzie najbardziej odpowiedni dla danego mieszkania? Kotły gazowe kondensacyjne Ariston

 

Wielość wyboru wśród kotłów kondensacyjnych pozwala dobrać odpowiedni do danego miejsca. Dwufunkcyjne zazwyczaj montuje się w mieszkaniach, w małych domach jednorodzinnych lub w domkach letniskowych, w których jest jedna łazienka, a punkty pobory ciepłej wody użytkowej nie są umieszczone z dala od kotła. Z kolei większe domy lepiej jest ogrzewać za pomocą jednofunkcyjnego kotła kondensacyjnego.

 

Jak widać, wiele zależy od tego, w jakim miejscu ma być używany kocioł. Używanie jednofunkcyjnego może przyczynić się do mniejszych strat wody, z tego względu że nie trzeba długo czekać na jej podgrzanie – wynika to z dużej pojemności zasobnika, który montuje się obok kotła. Warto jednak podkreślić, że kotły jednofunkcyjne są droższe od dwufunkcyjnych. Na sam ich montaż również trzeba wydać więcej pieniędzy.

 

Rozbudowany asortyment – kotły gazowe Ariston z serii ONE

 

Kotły gazowe kondensacyjne Ariston pozwalają w wygodny i łatwy sposób zarządzać ogrzewaniem w budynku. Są to produkty nowej generacji, które posiadają system Per4mance wyróżniający się sporą wydajnością i łączący w sobie cztery technologie. Mowa tutaj o:

 

- nowym wymienniku Xtratech ™, który gwarantuje maksymalną jakość,

- klasie energetycznej A + , która wpływa na tzw. wydajność absolutną,

- pełnej kontroli i wyjątkowym komforcie użytkowania,

- połączeniu z Ariston Net (dzięki któremu można ustawiać, modyfikować i kontrolować temperaturę ogrzewania za pomocą smartfona lub komputera).

 

W ofercie firmy Ariston znaleźć można zarówno kotły jednofunkcyjne (m.in. Clas One System, Genus One System), jak i dwufunkcyjne (m.in. Alteas One NetClas One B,). Produkty z tej serii mają wiele praktycznych funkcji, wśród których wymienić można: 

 

- funkcję auto – czyli automatyczną analizę warunków środowiskowych,

- funkcję komfort – dziki której możliwe jest szybkie dostarczenie ciepłej wody),

- protokół komunikacji – który pozwala sprawnie zarządzać całym systemem grzewczym.

 

Warto też podkreślić, że jednofunkcyjne kotły Ariston mają kompaktowe wymiary, dzięki czemu są estetyczne i łatwe w montażu. Dwufunkcyjne z kolei są większe, jednak – mimo wielości właściwości – wyróżniają się cichą pracą we wszystkich trybach.