LOWICYN GRAFITOWY MAT 0,8L to ochronno-dekoracyjna farba poliwinylowa, do malowania powierzchni ocynkowanych, (dachy, rynny, parapety, ogrodzenia, maszyny i urządzenia, oraz konstrukcje ze stali ocynkowanej). Służy również do renowacji i doszczelnienia powłoki cynkowej natryskiwanej termicznie. Tworzy gładką termoplastyczną MATOWĄ powłokę, w pełni odporną na wilgoć i czynniki atmosferyczne (kwaśne deszcze, promienie UV), środowisko słabo kwaśne i słabo alkaliczne. Można nią malować elementy stalowe, aluminiowe, oraz z drewna i materiałów drewnopochodnych jak również tynku i betonu.
Przygotowanie podłoża do malowania :
Przed malowaniem podłoże należy starannie odtłuścić. Najlepiej użyć do tego celu wodnego roztworu preparatu
EMULSOL RN-1, (sporządzonego zgodnie z instrukcją podaną na jego opakowaniu)
Miejsca skorodowane (korozja stali) oczyścić ręcznie, nastepnie zabezpieczyć podkładową farbą
przeciwrdzewną LOWIKOR-2 , która przywraca ciągłość warstwy cynkowej - zgodnie z instrukcją stosowania tej farby.
Powierzchnie ocynkowane eksploatowane i przeznaczone do malowania renowacyjnego przed malowaniem oczyścić z przylegającego brudu i luźno trzymającej się powłoki starej farby (dot. renowacji), a następnie zmyć roztworem wodnym preparatu
EMULSOL RN-1.Powierzchnie z drewna i materiałów drewnopochodnych można bezpośrednio pomalować farbą LOWICYN-SX
Powierzchnie uprzednio pomalowane farbami z grupy LOWICYN mogą być bezpośrednio malowane farbą LOWICYN-SX.
UWAGA: Stosować
rozcieńczalnik do wyrobów poliwinylowych i chlorokauczukowych ogólnego stosowania POLIFARB ŁÓDŹ. Nie stosować innych, rozcieńczalników o nieodpowiednim składzie chemicznym.
Czas sezonowania powłoki przed nałożeniem następnej warstwy: Kolejną warstwę farby można nakładać po wyschnięciu poprzedniej do co najmniej 1 stopnia (po ok. 2 godz. w temp. 20ºC) lub w dowolnie dłuższym czasie. W przypadku malowania powierzchni takich jak: stal, aluminium, drewno, materiały drewnopochodne, tynk i beton, które gruntuje się innym produktem malarskim, farbę LOWICYN-SX nakładać po całkowitym wyschnięciu powłoki gruntującej.
Zaleca się malować pędzlem z miękkim włosiem i unikać wielokrotnego pociągania pędzlem w jednym miejscu, co może prowadzić do rozmiękczania poprzedniej warstwy farby.
Warunki malowania:
- temperatura podłoża nie niższa niż 5 oC i nie wyższa niż 40 oC, i o 3 oC wyższa od temperatury punktu rosy,
- wilgotność względna powietrza najwyżej 80 %,
- temperatura otoczenia nie niższa niż 10 oC i nie wyższa niż 35 oC
Czas wysychania powłoki :
- stopień 1 - 3 godziny
Wydajność teoretyczna:
- przy powłoce o grubości 40 µm - 10,5÷11 m2 / litr
Nie malować w czasie deszczu i mgły oraz przed burzą. Malować w słoneczne dni, jednak należy unikać malowania powierzchni nagrzanych do nadmiernie wysokich temperatur, np. podczas intensywnych letnich upałów. W takich warunkach, zawarty w farbie rozcieńczalnik szybko odparowuje, pogarszając zdolność farby do rozlewania się po malowanej powierzchni, co może być przyczyną powstawania wad powłoki, negatywnie wpływających na jej trwałość i efekt dekoracyjny.