System rynnowy Bryza - jak dobrać odpowiednią wielkość systemu rynnowego?

System rynnowy Bryza - jak dobrać odpowiednią wielkość systemu rynnowego?

Bryza-logo-system rynnowy

System rynnowy Bryza

 

Zanim zacznie się wybierać walory estetyczne, to znaczy kolory i kształty instalowanych rynien, uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniej wielkości systemu. Tylko to zapewni gwarancję bezpieczeństwa jego działania.

 

Jak dobrać odpowiednią wielkość systemu rynnowego?

 

Aby dobrać właściwą wielkości rynien oraz rur spustowych, najpierw trzeba określić wielkość powierzchni jaką będą one odwadniać. Oblicza się wtedy EPD, czyli efektywną powierzchnię dachu. Do wyliczenia tej wielkości służy wzór: EPD = (w + h/2) x l. We wzorze tym "w" oznacza odległość w poziomie od narożnika do kalenicy, "h" to wysokość dachu, a "l" jest długością połaci dachowej w kalenicy. Wynik otrzymany z wyliczenia efektywnej powierzchni dachu trzeba następnie porównać z informacjami podanymi przez producenta rynien w udostępnionym katalogu. Są w nim bowiem zazwyczaj informacje o wielkości powierzchni, jaką może odwodnić dany system.

 

Jakie rodzaje i kolory występują w systemie rynnowym Bryza firmy Cellfast?

 

Firma Cellfast proponuje swoim klientom systemy dopasowane do różnych potrzeb. Są to kolejno:

- dla balkonów, garaży, wiat, małych budynków mieszkalnych:

rynna 75 mm z rurą spustową 63 mm (system 75),

- dla domów jednorodzinnych, małych i średnich magazynów, obiektów handlowych i przemysłowych oraz budynków użyteczności publicznej:

rynna 100 mm z rurą spustową 90 mm albo 63 mm,(system 100),

- dla domów jedno- i wielorodzinnych, bloków mieszkalnych, magazynów, obiektów handlowych i przemysłowych: rynna 125 mm z rurą spustową 90 mm albo 110 mm (system 125),

- dla dużych obiektów budownictwa mieszkaniowego, komercyjnego i przemysłowego: rynna 150 mm z rurą spustową 110 mm (system 150).

Jeśli zaś chodzi o kolorystykę systemów rynnowych Bryza, to dostępne są :

- w systemie 75: biel, brąz, czerwień, grafit, zieleń, cegła, czerń,

- w systemie 100: biel, brąz, czerwień, grafit,

- w systemie 125: biel, brąz, czerwień, grafit, zieleń, cegła, czerń, miedź,

- w systemie 150: biel, brąz, czerwień, grafit.

 

Co cechuje system rynnowy Bryza?

 

Jest to orynnowanie produkowane przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Sprawia to, że rynny utrzymują swój oryginalny kolor (nie płowieją) przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Trwałość koloru potwierdzona jest badaniami i testami laboratoryjnymi. Cały system rynnowy Bryza wykonuje się z wysokoudarowego PCV, co sprawia, że każdy element odporny jest na zadrapania oraz uszkodzenia. Dzięki temu na rynnach nie pojawiają się mało estetyczne rysy. W związku z tym, że tworzywo użyte do wykonywania rynien barwione jest w masie, to na powierzchni nie są widoczne nawet duże uszkodzenia (powstałe np. w wyniku silnej wichury). System rynnowy Bryza jest więc odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto rynny mają gładką powierzchnię, co sprawia, że nie osadzają się na nich brud i kurz.