Piece spełniające unijne normy – 5 klasa Ecodesign

Piece spełniające unijne normy – 5 klasa Ecodesign

Kocioł Defro Gamma 15 KW


Od 2017 roku obowiązuje nowe prawo, dotyczące sprzedaży kotłów. Według niego nie wszystkie modele są dopuszczone do sprzedaży. Warto wiedzieć, które z nich są zgodne z nową dyrektywą. Głównie dlatego, że skoro pozostałe rodzaje zostały wycofane ze sprzedaży, to w przyszłości może pojawić się całkowity zakaz ich użytkowania. Lepiej nie ryzykować, że nowo zakupiony piec za jakiś czas trzeba będzie wymienić tylko ze względu na prawo.


Ecodesign dyrektywa: założenia i terminy wprowadzenia


Dokładnie dnia 1 października 2017 roku Wicepremier oraz Minister Rozwoju i Finansowania podpisali rozporządzenie, które zakazało produkcji kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Tym samym wszystkie kotły klasy 3 i 4, które znajdowały się w stanach magazynowych sklepów, mogły być sprzedawane tylko do 1 lipca 2018 roku. Od tamtego dnia jest to już zakazane.


Od 1 lipca 2018 roku możliwy jest zakup tylko kotłów spełniających szczegółowe wymagania, opisane w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy. Od tego czasu muszą one posiadać Certyfikat Ecodesign. Kotły 5 klasy, które są nim oznaczone, spalają w niewidoczny i niewyczuwalny sposób paliwo, dzięki czemu są bardziej przyjazne środowisku, a to był główny cel dyrektywy.


Czym charakteryzuje się piec spełniający normy „Czyste powietrze”


Warunki wyżej opisanej dyrektywy spełniają kotły 5 klasy, jest to minimalna klasa, jaką można teraz zakupić. Jakie posiadają zalety?  • Emitują 3 razy mniej szkodliwych substancji w porównaniu do kotłów niższej klasy. Ich używanie przyczynia się do znacznego ograniczenia powstawania smogu, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka.

  • Wyróżniają się wysoką sprawnością i efektywnością przez cały rok. Dzięki temu generują oszczędności energetyczne rzędu 20-30%.

  • Kotły z certyfikatem Ecodesign wyposażone są w podajniki na paliwo i nowoczesne sterowniki. To sprawia, że są niemal bezobsługowe (należy tylko uzupełniać ekogroszek lub pellet i opróżniać pojemnik z popiołem).

  • Kotły 5 klasy nie mają dodatkowego rusztu awaryjnego, co zapobiega spalaniu śmieci lub paliwa wątpliwej jakości.

  • Posiadają specjalną konstrukcję oraz trwały palnik. Dzięki temu odznaczają się wysoką odpornością mechaniczną i chemiczną.

  • Spełniają restrykcyjne wymagania dotyczące emisji szkodliwych substancji.


Piece zgodne z dyrektywą Ekoprojektu – cena


Warte uwagi jest to, że na poszczególne modele kotłów można uzyskać dofinansowanie. Dotyczy to pieców 5 klasy, które posiadają certyfikat, wydany przez akredytowane laboratorium PNEN303-5.2012. Są to kotły automatyczne na pellet i ekogroszek. Należy pamiętać, że dofinansowaniem mogą zostać objęte tylko kotły, które nie posiadają awaryjnego rusztu. Nie mogą mieć też konstrukcji pozwalającej na montaż takiego rusztu.


Kocioł Kawah


Zobacz, które kotły mogą zostać objęte dofinansowaniem».


Wszelkie informacje na temat dofinansowań można pozyskać w urzędzie gminy lub miasta, do których jest się przypisanym. Na ogół prowadzą one własne programy, które umożliwiają pozyskanie dofinansowania na wymianę kotła. Podstawową wiedzę w tym zakresie można także uzyskać z biuletynów informacji publicznej.