Kotły 5 klasa, dyrektywa EcoDesign

Kotły 5 klasa, dyrektywa EcoDesign

5 klasa, ecodesign

 

Ecodesign jest dyrektywą wprowadzoną przez parlament europejski, która ustala wymagania emisyjne dla kotłów. Najwyższą z możliwych, klasę 5, posiadają nowoczesne kotły, które mimo wysokiej sprawności mają niski poziom emisji zanieczyszczeń.

 

Kotły 5 klasa EcoDesign - oferta


Kotły 5 klasa EcoDesign są również w naszej ofercie. Spełniają one wyśrubowane normy polskie i unijne. Sprawność kotła w 5 klasie wynosi około 90%. Kotły zasypowe starego typu miały tę sprawność na poziomie 60%. 
W naszej ofercie można znaleźć kotły podajnikowe pelletowe, kotły podajnikowe na ekogroszek, czy kotły zasypowe 5 klasy. Kotły węglowe, zasypowe cechują się ręcznym wykonywaniem czynności związanych z dodawaniem paliwa. Kocioł takiego typu nie posiada automatyki i elektryczności.
Posiadamy kotły renomowanych firm, jak: Defro, SAS, Kamen, Ogniwo, czy Kawah. Wymieniając piec na nowy, warto wybrać spośród tych renomowanych firm. Dobry, nowoczesny kocioł w naszym domu to inwestycja w zdrowie nas wszystkich.

Dofinansowania do wymiany starego pieca

W naszym kraju od 1 lipca 2018 roku obowiązuje zakaz sprzedawania kotłów, które są niższej klasy niż 5 (norma PN-EN 303-5:2012). Spowodowane jest to globalnym ociepleniem klimatu, które może mieć wstrząsające skutki dla przyszłych pokoleń. Prawo polskie zostało ujednolicone zgodnie z wytycznymi prawa unijnego.
Piece klasy 5 są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. 
Niestety zakup pieca klasy 5 to niemały wydatek. Jeśli planujesz wymianę starego kotła musisz mieć przygotowane fundusze w granicach 10 tysięcy złotych.
Na szczęście osoby, które mają zamiar dokonać takich zakupów, mogą liczyć na dofinansowanie z programów, których celem są działania ograniczające emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Możemy wyróżnić dwie formy wsparcia na zakup nowego kotła: bezzwrotną dotację lub pożyczkę z niskim procentem.

Czy w Twojej okolicy prowadzone są dofinansowania?

Dofinansowania do wymiany kotłów są prowadzone w wybranych jednostkach samorządowych. Jeśli jesteś zainteresowany dotacją, najlepiej jest udać się do Urzędu Gminy z zapytaniem, czy na Twoim terenie prowadzone są tego typu działania. Gdy już masz pewność, że w Twoich okolicach jest odpowiedni program wsparcia osób, które chcą wymienić stare źródła ciepła na nowoczesne kotły, należy sporządzić kalkulację przewidywanych kosztów inwestycji. Niestety większość dofinansowań opiera się na zwrocie wydanych funduszy, tak zwanej refundacji. Dlatego też pieniądze na zakup nowego pieca na początku musisz wyłożyć z własnej kieszeni. Przed podjęciem takiej decyzji, warto zastanowić się, czy posiadasz środki finansowe, aby najpierw móc zakupić nowoczesny kocioł, a dopiero później złożyć wniosek o refundację kosztów.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kotłów.