Jakie zalety ma piec Zębiec SWK
Słyszałeś, że piec Zębiec należy do popularnych kotłów. Chciałbyś poznać jego zalety? Koniecznie przeczytaj ten poradnik. Informujemy nie tylko o mocnych stronach pieca C.O., ale i o mocy grzewczej, rodzaju paliwa, sterowaniu itd.
Piec węglowy Zębiec to tradycyjny „górniak” tzn. kocioł górnego spalania. Model ten produkowany jest od ponad 40 lat i nadal cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Piec Zębiec SWK wykonany jest z atestowanej blachy kotłowej, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo szybkiego przepalenia się blach w trakcie użytkowania.
Paliwem podstawowym w piecach Zębiec SWK jest węgiel kamienny sortymentu orzech, a także mieszanka węgla z kosem. W piecu tym można także palić paliwem zastępczym takim jak węgiel brunatny, brykiety węgla kamiennego, brunatnego, a także drewnem. Przy paleniu paliwem zastępczym należy liczyć się z tym, iż sprawność kotła będzie mniejsza niż paląc węglem kamiennym. Nie zaleca się palenia mokrym paliwem, które prowadzi do przyśpieszonego zużycia kotła (korozja płomieniówek, blach paleniskowych, a także blach zewnętrznych znajdujących się pod czopuchem).
W piecach Zębiec SWK należy wystrzegać się także utrzymywania temperatury poniżej 60 stopni ze względu na powstawanie tzw. korozji niskotemperaturowej. Producent udziela:
- 10-letniej gwarancji na szczelność połączeń spawanych korpusu wodnego,
- 60 miesięcy na ogólną szczelność korpusu,
- 24 miesiące na trwałość i sprawne działanie kotła.
Sterowanie piecem Zębiec SWK możliwe jest za pomocą miarkownika ciągu spalania, a także za pomocą śruby regulacyjnej zmieniającej położenie przepustnicy, znajdującej się w dolnych drzwiczkach kotła. Podstawowymi zaletami pieca Zębiec SWK są:
- duża komora spalania w stosunku do wielkości kotła,
- możliwość samodzielnego montażu zestawu sterującego,
- wysoka sprawność kotła sięgająca ponad 80%,
- skuteczne odpopielnianie kotła za pomocą ruchomego rusztu żeliwnego,
- możliwość zamontowania miarkownika ciągu powietrza.
Znamionowa moc cieplna kotłów Zębiec SWK waha się od 10 do 44 kW w zależności od zapotrzebowania na daną moc kotła. Korpus wodny wykonany jest z atestowanej blachy kotłowej o grubości 5 mm. Piec Zębiec SWK posiada dwoje drzwiczek tj. górne - zasypowe oraz dolne - paleniskowo-popielnikowe.
Poznaj inne modele pieców węglowych C.O.