Jakie grzejniki - stalowe czy aluminiowe?
Jakie grzejniki: stalowe czy aluminiowe? Ilu użytkowników, tyle opinii. Zdania są podzielone, ponieważ zarówno grzejniki stalowe, jak i aluminiowe mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Poznaj listę mocnych i słabych stron grzejników stalowych i aluminiowych, i wybierz najlepsze dla siebie.
Zalety grzejników stalowych
- Szeroki wybór rozmiarów – czyli większe możliwości doboru odpowiedniego grzejnika do zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło lub do aranżacji wnętrza, metrażu.
- Zwiększenie mocy grzewczej, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich wymiarów – grzejniki płytowe składają się z jednej, dwóch lub trzech płyt. Każda może mieć dodatkowo żebra konwekcyjne zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Jeśli na ścianie masz mało miejsca, wybierasz grzejnik z większą liczbą płyt i problem z głowy.
- Niewielka pojemność wodna grzejników płytowych – szybka reakcja na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji, łatwe sterowanie ich pracą, ograniczenie zużycia energii.
- Płytowe grzejniki stalowe dzięki małej akumulacyjności cieplnej dają się dobrze sterować.
Wady grzejników stalowych
Mimo coraz lepszych zabezpieczeń antykorozyjnych są dość wrażliwe na jakość wody w instalacji. Ich trwałość zmniejsza się, gdy do instalacji dostaje się tlen. Nie zaleca się łączenia grzejników stalowych z instalacją wykonaną w systemie otwartym, współpracującą z kotłem na paliwa stałe. W przypadku instalacji w systemie zamkniętym należy stosować rury z barierą antydyfuzyjną – odporną na przenikanie tlenu przez ich ścianki.
Sprawdź ofertę GRZEJNIKÓW STALOWYCH»
Zalety grzejników aluminiowych
- Lekkość – łatwość montażu. Można je zawieszać nawet na ścianach o lekkiej konstrukcji.
- Niewielka bezwładność cieplna – lepiej niż żeliwne współpracują z kotłami na paliwa stałe wyposażone w automatyczną regulację temperatury.
- Dobre przewodnictwo ciepła i łatwa regulacja.
- Grzejniki aluminiowe przeznaczone są do każdego rodzaju instalacji grzewczych systemu zamkniętego: instalacje samodzielne, instalacje centralne, instalacje jedno- lub dwururowe. Stosuje się je zarówno w systemach zamkniętych jak i otwartych.
- Duża odporność na korozję.
- Gładka powierzchnia wpływa na estetykę i łatwość w utrzymaniu czystości (brak zakamarków).
Wady grzejników aluminiowych
- Aluminium jako metal dość miękki, narażony jest na uszkodzenia mechaniczne.
- Z powodu zagrożenia korozją elektromechaniczną lepiej nie łączyć grzejników aluminiowych z instalacją z rur miedzianych (chyba że stosuje się inhibitor).
Sprawdź ofertę GRZEJNIKÓW ALUMINIOWYCH»
Grzejniki stalowe czy aluminiowe – opinie użytkowników
Poniżej dwie opinie zwolenników grzejników stalowych i aluminiowych. Wątek z dwóch najpopularniejszych forów budowlanych.
Aluminiowe są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Stalowe są bardziej wytrzymałe i co ważne jest bardzo duża rozpiętość rozmiarów tych grzejników co ułatwia precyzyjny dobór. Poza tym stalowe grzejniki mogą składać się z dwóch lub nawet trzech płyt, jeśli więc nie masz zbyt dużo miejsca przeznaczonego na grzejnik, to wystarczy kupić stalowy mniejszy, ale np. podwójny. W przypadku aluminiowych zwiększanie mocy grzejnika wiąże się z dokładaniem kolejnych członów czyli rozmiar grzejnika powiększa się
Źródło: forum.budujemydom.pl
Ja montuje od 15 lat grzejniki aluminiowe mówię o oryginalnych włoskich jak seiry nie miałem żadnej reklamacji, niezłe też są krakowskie.
Źródło:forumbudowlane.pl