Automatyka do pieca C.O.Stoisz przed trudną decyzją zakupu pieca C.O.? Zastanawiasz się, który będzie lepszy, piec tradycyjny bez automatyki, czy w pełni zautomatyzowany posiadający w komplecie wentylator oraz sterownik obsługujący liczne pompy C.O., a także monitorujący pracę pieca. Przeczytaj poradnik, dowiesz się który piec przyniesie ci najwięcej korzyści.

  • Decydując się na piec C.O. bez automatyki należy mieć na względzie, iż będzie to bardzo prosty piec w obsłudze, nie sprawiający problemu żadnemu użytkownikowi. Warto pamiętać jednak, iż na podstawowym wyposażeniu kotła, oprócz termometru nie będzie żadnego innego urządzenia monitorującego pracę pieca C.O. Aby zwiększyć temperaturę na kotle oprócz dołożenia paliwa do niego należy zatroszczyć się o to, aby miał swobodny „zasys" powietrza czyli tzw. cug. Efekt ten można osiągnąć uchylając w piecu C.O. drzwiczki popielnikowe lub za pomocą miarkownika ciągu powietrza, który działając na zasadzie termostatu automatycznie uchyla klapkę dozującą powietrze do kotła.
  • Decydując się jednak na piec C.O. który będzie miał zestaw nadmuchowy, nie ma konieczności ingerencji (tak dużej jak w przypadku kotła bez nadmuchu) w proces spalania. Dzięki zamontowanemu na piecu elektronicznemu sterownikowi, który utrzymuje stale zadaną temperaturę, nie ma obawy na nagłe zwiększenie się temperatury wody w kotle. Sterownik dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody w kotle oraz steruje pracą wentylatora, regulując ilość dostarczanego powietrza niezbędnego do procesu spalania. Pozwala to nie dopuścić do zagotowania się wody w instalacji. Kolejnym plusem zakupu kotła C.O. z automatyką są liczne zabezpieczenia tj. zabezpieczenia termiczne które odcinają dopływ prądu do wentylatora w przypadku jego uszkodzenia oraz zabezpieczenia temperaturowe chroniące przed przegrzaniem wody w piecu C.O. 
  • Kupując kocioł lub wymieniając go na nowy zastanów się czy stawiasz na tradycjonalizm, kupując piec bez automatyki, czy liczysz na funkcjonalizm oraz pełną mechanizację i automatyzację w kotłowni.


Sprawdź pełną ofertę pieców węglowych.