Dach pomalowany farbą Lowicyn połyskZdecydowałeś się na kolor farby na dach, jednak wahasz się między wersją matową a połyskiem. Czy istnieje jakaś znacząca różnica między połyskiem a matem, dla której warto wybrać jedną z nich? Czy jedyna różnica to efekt wykończeniowy powłoki farby? Dowiedz się czytając poradnik.

Farba na dach Lowicyn i Lowicyn-Sx to ten sam rodzaj farby do powierzchni ocynkowanych. Główna różnica polega na tym, że Lowicyn to matowa wersja farby, a Lowicyn-Sx tworzy powłokę w połysku. Na powierzchni farby połysk światło odbija się niemal bez zakłóceń, powierzchnia odbierana jest przez oko ludzki jako gładka. Lowicyn matowy uzyskano przez dodanie do receptury farby środka matowiącego. Środek ten powoduje, że po  wymalowaniu cała powierzchnia farby posiada mikrochropowatość i nie jest tak gładka jak wersja połysk, a promienie słoneczne załamują się na całej powierzchni, i stąd efekt mat. Tym samym dotknęliśmy sedna różnicy pomiędzy farbą matową a połysk.

Wiemy, że połysk to gładsza powierzchnia, mat to bardziej chropowata powierzchnia. Jaki to może mieć wpływ, na jakość farby?

Wyobraźmy sobie dach o niskim kącie nachylenia, i drugi bardziej stromy. Podczas użytkowania obydwu tych domów na powierzchni dachu osadzają się różnego rodzaju zabrudzenia: kurz, sadze z kominów, pyłki roślin, piach. Z którego z tych dachów łatwiej deszcz zmyje owe zabrudzenia? Logicznym jest przypuszczenie, że stromy dach łatwiej zostanie oczyszczony z lotnego brudu pod strumieniami deszczu.

Dodajmy teraz, że oba te dachy zostały pomalowane farbą matową (tą bardziej chropowatą). Oczywiście ta porowatość powierzchni nie oznacza milimetrowych nierówności - są to zaledwie mikrony - jednak nawet tak mała nierówność jest na tyle pojemna, by pomieścić najdrobniejsze zabrudzenia, i tym samym utrudnić spłukanie powierzchniowego brudu szczególnie z dachu o małym kącie nachylenia.

Przypomnij sobie ile razy widziałeś całkiem ładny dom, a kiedy przyjrzałeś się mu dokładniej, okazywało się, że miał brudny, bądź nawet zzieleniały dach (niekoniecznie mówimy o północnej zacienionej stronie dachu - to inna historia). Pomyślcie sami czy aby nie jest to efekt płaskiego, a może przy tym matowego dachu, który jest bardziej podatny na zabrudzenia i niestety nie poddaje się łatwej kąpieli deszczowej.

Dla kontrastu przedstawię główne cechy farby na dach połysk.

  • Główną zaletą jest jej gładkość, za którą idzie łatwiejsze samoczyszczenie.
  • Kolejną równie ważą zaletą jest twardość powierzchni. Oznacza to, że łatwiej porysować i uszkodzić powierzchnie matową niż połysk. Zdanie to podziela szerokie grono malarzy i lakierników, którzy przez lata pracy zauważyli taką zależność i twierdzą, że farby i lakiery w połysku są bardziej odporne za zarysowania.  

Jednak co zrobić w sytuacji, jeżeli podoba nam się efekt matowy a rozum podpowiada, że połysk będzie solidniejszym rozwiązaniem?

Przedstawię to w ten sposób: Dach to spora powierzchnia, a wymalowana farba w połysku z czasem, nie oszukujmy się, zmatowieje. Częściowo kurz i zabrudzenia eksploatacyjne, a częściowo promienie słoneczne, wpływają na efekt wizualny powierzchni każdej farby.

Sądzę, że udało mi się przybliżyć główne za i przeciw, które pomogą w wyborze rodzaju farby na dach połysk lub matowej. Pamiętajcie Państwo, że obie te farby Lowicyn i Lowicyn-Sx utrzymują w dobrej kondycji powierzchnię dachu przez kolejne 8-12 lat.