Wygodny piec z podajnikiem OgniwoPlanujesz zakup nowego pieca C.O. do domu lub wymianę starego. Pewnie zastanawiasz się jaki piec wybrać, z podajnikiem czy zwykły zasypowy. Przeczytaj poradnik i dowiedz się który będzie ci się bardziej opłacał i jakie znaczenie w wyborze pieca ma powierzchnia użytkowa domu.

  • Zanim zdecydujesz się na piec z podajnikiem lub zwykły, dokładnie zbadaj kubaturę (powierzchnię użytkową) domu, gdyż większość pieców podajnikowych zaczyna się od 12 czy 14 kW w zależności od firmy.
  • Bardzo dużym błędem, który może wiele kosztować jest przewymiarowanie pieca C.O. Nie do końca trafnym wyborem jest stwierdzenie „kupię większy piec, będę miał zapas", gdyż może wiązać się to z niekorzystnymi konsekwencjami w trakcie użytkowania. Dlatego jeżeli mamy zbyt małą kubaturę domu lepiej zdecydować się na mniejszy, zwykły piec zasypowy, lecz konkretnie dobrany do naszej powierzchni. 
  • Przed zakupem pieca C.O. zastanów się jakim paliwem będziesz palił. Większość pieców podajnikowych przystosowanych jest do palenia eko-groszkiem jako paliwem podstawowym, które nie należy do najtańszych. Ma jednak bardzo duży zalet, spośród których najważniejsza to wygodne użytkowanie – nie wymaga twojej ingerencji, wglądu w proces palenia. 
  • W piecach zasypowych tzw. „śmieciuchach" można palić w zasadzie wszystkim tj. węglem, drewnem, miałem, a także mieszanką miału i węgla. Minusem kotłów zasypowych jest częstotliwość doglądania oraz dokładania paliwa do pieca C.O. 
  • Bardzo ważnym elementem przy zakupie kotła C.O. jest także jego cena, gdyż przy budowie  „wymarzonego gniazdka" liczy się każdy grosz. Analizując rynek, odwiedzając duże centra budowlane, czy przeglądając liczne strony internetowe przekonasz się, iż ceny różnych firm pieców C.O. są bardzo zróżnicowane. Do grupy tańszych kotłów należą te zwykłe „śmieciuchy", czyli tradycyjne piece zasypowe. Jeżeli posiadasz bardziej zasobny portfel oraz liczysz na bardziej zautomatyzowany oraz zaawansowany proces spalania zdecyduj się na piec podajnikowy.
  •  

Zobacz wszystkie modele pieców C.O.