Rynny PCV w kolorze czerwonymDobór odpowiednich rynien wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Rynny spełniają dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze chronią nasz dom i jego elewacje, po drugie odprowadzają wodę z dachu. Nie bez znaczenia są też ich wartości estetyczne, ponieważ stanowią istotne dopełnienie całego wyglądu budynku. Źle dobrane rynny mogą wyrządzić wiele szkód. Podpowiadamy, które rynny wybrać, jakimi kryteriami kierować się przy ich doborze. Przeczytaj.

Rynny plastikowe

Pierwsze pojawiające się na rynku systemy rynnowe z plastiku nie spełniały oczekiwań użytkowników. Często po mroźnej zimie się odkształcały, kruszyły, a kolor blakł i stawał się mało atrakcyjny. Na szczęście nowe technologie i rozwiązania pozwalają cieszyć się lepszą jakością w przystępnej cenie.

  • Rynny Bryza nie należą do najdroższych systemów odprowadzania wody, pomimo tego, że charakteryzuje je dobra jakość.
  • Co więcej, są niezwykle lekkie, a ich montaż jest na tyle prosty, że można go wykonać samodzielnie, dodatkowo oszczędzając na profesjonalnej ekipie. 
  • Systemy rynnowe  Bryza, posiadają najniższy współczynnik chropowatości. Oznacza to, że woda deszczowa spływa po nich najszybciej i najłatwiej, zaś brud osadza się bardzo trudno. 
  • Ważnym atutem rynien PCV jest gwarancja długoletniej trwałości, a także odporność na uderzenia i warunki atmosferyczne. Plastik odporny jest też na korozję, czego nie można powiedzieć o rynnach metalowych. 
  • Rynny Bryza nie wymagają konserwacji, a powstałe przy montażu lub podczas eksploatacji rysy pokrywa się pastą renowacyjną. 
  • Ponadto rynny plastikowe posiadają bogatą kolorystykę, która dzięki najnowszym technologiom nie ulega odbarwieniu. 
  • Jednak należy zwrócić uwagę na to, czy dach na którym chce się zamontować rynny z tworzywa sztucznego nie jest silnie nasłoneczniony. Plastik bowiem pod wpływem mocnego słońca może się nieco odkształcać.

Rynny metalowe

Jeśli zatem dach naszego budynku narażony jest na silne nasłonecznienie, można rozważyć zamontowanie rynien metalowych. Orynnowanie z ocynkowanej blachy stalowej czy miedzi nie ulega działaniu wysokich temperatur, ale jest znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rynny Bryza. Dlatego nie powinno się ich zakładać jeżeli budynek znajduje się w bliskim otoczeniu wysokich drzew. Minusem jest też konieczność przeprowadzania konserwacji i skłonność do korodowania. Metalowe rynny zabezpiecza się warstwą lakieru lub powleka puralem, poliestrem. Niektóre rynny metalowe pod wpływem warunków atmosferycznych pokrywają się patyną. Można to traktować jako zaletę bądź wadę. Osad z patyny jest atutem jeżeli budynek stylizowany jest na dworek albo stare budownictwo. Nowoczesna architektura wygląda nieestetycznie z nalotem na rynnach. Wadą metalowego orynnowania jest również wysoka cena, zwłaszcza jeśli chcemy kupić rynny miedziane albo tytanowe.