Piec Defro AKM z podajnikiem czerwonyKażdy dobry piec do centralnego ogrzewania powinien być wydajny i bezpieczny. Jak większość kotłów węglowych z automatycznym podajnikiem paliwa, piec Defro AKM posiada szereg zabezpieczeń, które w wyniku uszkodzenia lub awarii kotła pozwalają zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowników. Zarówno tych znajdujących się w kotłowni, jak i tych, którzy przebywają w innej części domu. Piece Defro to urządzenia od lat cieszące się zaufaniem użytkowników. Producenci i konstruktorzy kotła Defro AKM zadbali o to, aby i ten model wyposażyć w najpotrzebniejsze zabezpieczenia, dzięki którym domownicy mogą czuć się bezpiecznie. Jeśli jesteś ciekawy jakie – przeczytaj dalszą część poradnika.


Warto jednak pamiętać i mieć na uwadze, iż nawet najbardziej bezpieczny i wyposażony w najnowocześniejsze technologie kocioł nie zwalnia użytkowników z obowiązku nadzoru nad urządzeniem w trakcie jego użytkowania.

Do podstawowych zabezpieczeń kotła Defro AKM należą:

  1. Zabezpieczenie termiczne kotła - na wypadek przekroczenia temperatury alarmowej wynoszącej powyżej 90 stopni (temperatura wody na kotle), czujnik bimetaliczny, który usytuowany jest przy czujniku temperatury kotła odłącza zasilanie elektryczne z podajnika paliwa oraz wentylatora nadmuchowego. Zabezpieczenie to zapobiega zagotowaniu się wody w instalacji C.O. na wypadek przegrzania się kotła, uszkodzenia lub awarii sterownika elektrycznego. Po opadnięciu temperatury do unormowanej i bezpiecznej temperatury, czujnik bimetaliczny samoczynnie odblokuje się i wyłączy alarm. Na wypadek uszkodzenia lub przegrzania czujnika palnik kotła, podajnik paliwa oraz wentylator nadmuchowy zostaną automatycznie odłączone.
  2. Czujnik temperatury na półce podajnika paliwa - podczas cofnięcia się płomienia (żaru) do podajnika paliwa sterownik elektroniczny automatycznie przełącza podajnik w tryb pracy ciągłej (na okres ok. 10 minut). Proces ten powoduje usunięcie żaru poza podajnik paliwa. Zabezpieczenie to zadziała tylko w przypadku, gdy kocioł zasilany jest energią elektryczną.
  3. Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe podajnika paliwa - cykl podawania paliwa w kotle Defro AKM trwa przez określony oraz zapisany w pamięci sterownika czas t. W przypadku, gdy szuflada podajnika nie znajdzie się w pozycji wyjściowej w ciągu t+5s nastąpi rozłączenie wentylatora oraz podajnika przy zachowanej pracy pomp obiegowych. W tym momencie zostanie także uruchomiony sygnał alarmowy. Rozłączenie podajnika paliwa pozwoli zapobiec przeciążeniu oraz uszkodzeniu silnika kotła.

Jako dodatkowy osprzęt zabezpieczający zaleca się zastosowanie w piecach z podajnikiem Defro systemu automatycznego wodnego gaszenia STRAŻAK I - jest to zabezpieczenie przed cofaniem się płomienia do rury podajnika paliwa. Zabezpieczenie to może być realizowane niezależnie od energii elektrycznej w oparciu o zawór termostatyczny. W przypadku nadmiernego wzrostu temperatury powyżej 95 stopni w układzie podawania paliwa, zawór ten zostaje otworzony, a woda w zbiorniku, która umieszczona jest obok kotła grawitacyjnie spływa do podajnika paliwa. Efekt ten pozwoli ugasić płomień oraz obniżyć temperaturę w kotle.

Kolejnym dodatkowym elementem nie znajdującym się na wyposażeniu standardowym kotła jest system wodnego gaszenia STRAŻAK II. System ten zasilany jest z sieci wodociągowej i tak jak STRAŻAK I działa niezależnie od energii elektrycznej. Dodatkowe systemy gaszenia znacznie zmniejszają ryzyko cofania płomienia do podajnika paliwa.

Zapoznaj się z pełną ofertą pieców Defro.