Piec węglowy Defro Duo czerwonyPodajnikowe piece węglowe Defro Duo przeznaczone są do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Maksymalne ciśnienie w tych kotłach nie może przekraczać 1,5 bar oraz temperatura wody nie może być wyższa niż 80 stopni. Piece Defro Duo mogą współpracować również z instalacją ciepłej wody użytkowej za pośrednictwem bufora (wymiennika ciepła). Chcesz wiedzieć więcej o piecach Defro, przeczytaj poradnik.

Stalowe piece Defro Duo przeznaczone są do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej zarówno grawitacyjnej, jak i pompowej. Szczególne zastosowanie znajdują w instytucjach użyteczności publicznej, małych firmach, domach jedno- i wielorodzinnych oraz garażach.

Piece Defro Duo to dwupaleniskowe kotły węglowe na paliwo stałe wykonane na wzór prostopadłościanu o podwójnych ścianach wzmocnionymi rozpórkami, który z zewnątrz zamknięty jest płaszczem wodnym. Komora paleniskowa w kotle Defro Duo wyposażona jest w dwa niezależne paleniska:

  • automatyczne - za pomocą podajnika,
  • stały ruszt wodny - umieszczony w połowie wysokości komory paleniskowej (kołowy przekrój).

Paliwem podstawowym stosowanym w podajnikowych piecach Defro jest eko-groszek  o granulacji od 5 do 25 mm. Właściwy dobór gatunku oraz typu węgla pozwoli zapewnić bezawaryjną pracę kotła, oszczędność paliwa w porównaniu z gorszymi gatunkami węgla oraz ograniczyć emisję szkodliwych związków chemicznych powstałych w procesie spalania.

W przypadku palenia na stałym ruszcie wodnym podczas tzw. „palenia tradycyjnego" należy stosować węgiel kamienny. Można także z dobrym skutkiem palić paliwami długo płomieniowymi, takimi jak węgiel brunatny oraz drewno w rożnych postaciach, takich jak wióry, zrębki, zrzynki. Należy jednak pamiętać, iż podczas palenia drewnem musi być ono wcześniej przynajmniej rok sezonowane. Palenie mokrym drewnem obniża sprawność kotła oraz prowadzi do zmniejszenia jego żywotności.

W trakcie palenia w palenisku automatycznym nie należy dopuszczać do zupełnego opróżnienia zbiornika paliwa. Jego minimalny poziom wynosi ok. 25% jego objętości.

Paliwo do procesu spalania transportowane jest automatycznie z podajnika paliwa usytuowanego z boku kotła za pomocą podajnika ślimakowego. W żeliwnej retorcie następują wszelkie procesy prowadzące do spalania paliwa z udziałem powietrza dostarczanego przez wentylator nadmuchowy. Sprawne palenisko koła pozwala na spalanie takiej ilości paliwa, która jest niezbędna do utrzymania zadanej przez użytkownika temperatury na elektronicznym regulatorze (sterowniku).

Spaliny w piecu Defro Duo doprowadzane są do komina za pomocą czopucha, znajdującego się w tylnej części kotła. Piec ten posiada w zestawie przedłużenie czopucha z zamontowaną przepustnicą spalin.

Kotły Defro Duo wyposażone zostały w stały ruszt chłodzony wodą, dzięki któremu możliwe jest uruchomienie pieca w przypadku braku energii elektrycznej oraz w momencie awarii lub uszkodzenia podajnika paliwa.

Sterownik elektroniczny w kotle Defro Duo dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody w kotle i za pomocą tej wiedzy odpowiednio steruje pracą wentylatora nadmuchowego oraz podajnika paliwa. Regulator ten również steruje pracą pompy do C.O. oraz C.W.U. oraz dwóch dodatkowych pomp - jeżeli instalacja jest wyposażona w takowe. Sterownik wyposażony jest w czujnik kontroli temperatury oraz ogranicznik temperatury bezpieczeństwa, który odcina zasilanie elektryczne od wentylatora w przypadku nagłego wzrostu temperatury powyżej 95 stopni na kotle.

Kotły Defro Duo posiadają szereg licznych zabezpieczeń, zmniejszające zagrożenie oraz nadzorujące pracę kotła. Do takich zabezpieczeń zaliczamy:

  • czujnik temperatury na osłonie podajnika ślimakowego,
  • czujnik otwarcia pokrywy zasobnika paliwa,
  • zabezpieczenie termiczne kotła, 
  • zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe podajnika paliwa.

Jako dodatkowy osprzęt zabezpieczający oraz monitorujący pracę kotła Defro Duo zaleca się zastosowanie systemu automatycznego wodnego gaszenia STRAŻAK, który zabezpiecza przed cofaniem płomienia do rury podajnika.

Planujesz zakup pieca Defro? Sprawdź jego ceny.