Sadzenie roślin w kwietniuKwiecień to idealna okazja do rozpoczęcia prac w ogrodzie. Dowiedz się, jakie obowiązki czekają na ciebie w tym miesiącu, na jakie prace przeznaczyć czas i na co zwrócić uwagę podczas przechadzki po ogrodzie.

 • Jeśli jesienią posadziłeś na murawie rośliny cebulowe, musisz wstrzymać się z koszeniem trawnika. Po 2-3 tygodniach dodatniej temperatury nadaje się do koszenia. Najlepiej poczekaj aż rośliny cebulowe przekwitną i uschną, jeśli jednak widok wysokiej trawy cię przeraża powinniśmy manewrować kosiarką tak, aby nie uszkodzić roślin.

Uwaga Galasy! Galasy to dziwne zgrubienia na gałązkach młodych świerków i modrzewi. Nie są to jednak małe szyszki, a miejsca gdzie rosną larwy ochojnika, który zaatakował drzewo. Jedynie kilkunastoletnie i starsze świerki wydają szyszki, więc jeśli na młodym drzewie zaczynają pojawiać się okrągłe zgrubienia należy je usunąć. Warto również opryskać drzewo preparatem niszczącym larwy.

 • Przycinanie gałęzi jednym ruchem nie niesie ze sobą nic dobrego. Możesz poważnie okaleczyć drzewo i oderwać od niego płat kory. Aby nie wyrządzić szkód należy najpierw podciąć gałąź od dołu piłką a następnie uczynić to samo, od góry zmniejszając trochę odległość od pnia (gałąź nie wyłamie się podczas cięcia). Ułatwia to gojenie się rany, nie przeszkadza to jednak dodatkowo zabezpieczyć jej pastą grzybobójczą.
 • W kwietniu posadź w ziemi buraki, cebulę, koper, marchew, pietruszkę, por, rzodkiew, sałatę, cebulę siedmiolatkę, bób, aster chiński, czarnuszkę, godecją, maciejkę, maczek kalifornijski, klarkię oraz ubiorek.
 • W inspekcie zasiej sałatę, kalarepę, kalafior, brokuł, brukselkę, celozję, cynię, gazanię, goździk chiński, lwią paszczę, mietelnik, nemezję, portulakę, szarłat oraz tytoń.
 • W pomieszczeniach natomiast posadź pojedynczo lub po dwa nasiona w doniczce ogórek, dynię, kabaczek, melon oraz kukurydzę cukrową.

Jak zadbać o trawnik na wiosnę

Późną wiosną oprócz nawożenia, cotygodniowego koszenia i podlewania trawnik wokół naszego domu musi zostać odchwaszczony. Kwiecień i maj sprzyjają rozwojowi trawy, ale także koniczyny, babki lancetowatej i mniszka lekarskiego. Jak sobie z nimi radzić?

  • Jeśli na murawie pojawią się tylko sporadyczne chwasty można z nimi walczyć za pomocą odchwaszczacza lub noża. Co jednak zrobić gdy powierzchnia jest duża,  a chwastów z tygodnia na tydzień coraz więcej? Dzieję się to szczególnie szybko na dobrze osłonecznionych trawnikach. Z pomocą przychodzi chemia. Na rynku dostępne są środki chemiczne zwalczające same chwasty, bądź specjalne nawozy, które trawie dostarczają potrzebnych minerałów na okres ok.100dni, zaś chwastom wysuszają korzenie co prowadzi do ich wyniszczenia. 
  • Aby skutecznie walczyć z mniszkiem należy zniszczyć roślinę zanim pojawią się nasiona. Preparaty takie stosuje się najpóźniej początkiem maja i tylko raz do roku. Daje to długotrwały efekt, trwający nawet do 2 lat. 
  • Mech pojawia się w bardziej zacienionych częściach murawy, w miejscach gdzie gleba jest zbita lub ma kwaśny odczyn. Aby polepszyć jakość gleby należy przeprowadzić aerację lub wertykulację (napowietrzenie korzeni) za pomocą wideł lub specjalnie przystosowanych do tego narzędzi. Zapobiegać mchowi można również za pomocą nawozu z dużą dawką siarczanu żelaza, który niszczy zarodniki mchu. Środki tego typu stosujemy już od kwietnia, gdy temperatura osiąga ponad 15ºC i jest dość wilgotno.
  •  

Sięgnij po najlepsze narzędzia ogrodnicze.