Opryskiwacz do podlewania ogroduNa przełomie zimy i wiosny, a najpóźniej wczesną wiosną czeka cię pryskanie. To bardzo ważna czynność, zwalczająca choroby szerzące się wśród drzew owocowych. Pamiętaj, by zastosować je przed pojawieniem się liści, dlatego pospiesz się z zakupem opryskiwacza ogrodowego. Doradzimy ci jaki wybrać i ile zastosować opryskiwań. Poznaj rodzaje opryskiwaczy ogrodowych.

Ile razy zastosować pryskanie?

Należy przyjąć zasadę trzech podejść:

 1.  Pierwsze opryskiwanie wykonać należy zimą. Zastosuj wówczas oprysk niezawierający olejków mineralnych. Jeśli masz to już za sobą czas na drugi krok.
 2. Drugi oprysk powinieneś wykonać przed pojawieniem się pierwszych pąków, najlepszy będzie w tym przypadku fungicydem.
 3.  Ostatni zastosuj po tym jak płatki kwiatów opadną całkowicie. Zastosuj oprysk całościowy, co najmniej raz.

Pamiętaj, że musisz wstrzymać się z opryskiwaniem na czas kwitnienia. Opryskuj całe drzewo, bez wyjątków, a także obszar dookoła, miej na uwadze, by nie stosować oprysków w pobliżu zbiorników wodnych.

Zastanawiasz się jaki wybrać dzień i jak się odpowiednio do tego przygotować, by zachować bezpieczeństwo? Na pewno dzień powinien być bezwietrzny, kiedy temperatura przekracza 7ºC, najlepiej rano lub wieczorem, a ty - zaopatrzony w okulary, rękawice i odzież ochronną.

Jakie stosować opryski? Najskuteczniejsze będą opryski organiczne. Preparaty zawierające siarkę i miedź mają skuteczne działanie grzybobójcze, a także opryski mające w swym składzie substancje kaolin również doskonale radzą sobie ze zwalczaniem szkodników. Natomiast opryski z olejkami mineralnymi działają insektobójczo. Jeśli myślisz o zastosowaniu obu preparatów pamiętaj o zachowaniu 30-dniowego odstępu.

Wiesz już jak i kiedy oraz jakimi środkami opryskiwać rośliny, dlatego teraz powinieneś sięgnąć po ODPOWIEDNI OPRYSKIWACZ.
Na rynku spotkasz się z czterema rodzajami: ręczne, naramienne, plecakowe i wózkowe.

  • Opryskiwacze ogrodowe RĘCZNE są najtańsze, (ich cena oscyluje między kwotą 10, 50 zł). Mają niewielką pojemność, są w stanie zmieścić od 0,5 do 2 litrów cieczy, dlatego raczej nadają się do opryskiwania roślin doniczkowych znajdujących się w domu lub na balkonie, tarasie, czy niewysokich roślin w ogrodzie.
  • Opryskiwacze ogrodowe NARAMIENNE (dostępne w naszej ofercie)– zawieszane na ramieniu za pomocą paska, dają możliwość poruszania się z dość dużym zbiornikiem. W przeciwieństwie do opryskiwaczy ręcznych ich pojemność wynosić może  nawet 12 litrów. Istnieje oczywiście możliwość doboru wielkości urządzenia do swoich możliwości. Najczęściej wybierane są 5, 7 lub 9 litrowe. Tego typu opryskiwacz nadaje się do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w ogrodzie, na działce, w sadzie, uprawach warzywnych i szklarniach. Dzięki długiej lancy teleskopowej sięgniesz bez problemu do koron drzew.
  • Opryskiwacze ogrodowe PLECAKOWE (dostępne w naszej ofercie) – różnią się od opryskiwaczy naramiennych sposobem noszenia. Jak sama nazwa wskazuje nosimy je na plecach, dzięki temu swobodnie poruszamy się nie odczuwając dyskomfortu spowodowanego dużym obciążeniem. Na rynku dostępne są opryskiwacze plecakowe o pojemności od 12 do 20 litrów, w naszej ofercie znajdziesz 12 i 16 litrowe. Posiadają podobnie jak opryskiwacze naramienne długą teleskopową lancę, wysoko wydajną pompę, podnoszącą komfort pracy.
  • Opryskiwacze ogrodowe WÓZKOWE – nie wymagają noszenia na plecach i umożliwiają poruszanie się z dużą ilością cieczy bez wysiłku. Posiada szerokie koła umożliwiające przemierzanie nierównego terenu. Idealny dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą dźwigać opryskiwacza, a posiadają duży ogród. Cena natomiast jest wyższa w porównaniu z powyższymi rodzajami opryskiwaczy.
  •  

Zapoznaj się z ofertą pozostałych narzędzi ogrodniczych.