Klej do płytek klinkierowych SoproNie wiesz jaki zastosować klej do płytek klinkierowych? Co zrobić aby nie pojawiały się białe wykwity, by płytki nie odkleiły się po kilku dniach. Na te i podobne pytania odpowie ci poniższy poradnik, napisany przez fachowca.

Ponieważ klinkier jest materiałem który niemal nie wchłania wody, należy użyć kleju elastycznego. Wśród wielu dostępnych na rynku klejów elastycznych sprawdzonym i powszechnie stosowanym jest klej Sopro FF 457.

Jest to zaprawa klejowa z trasem, elastyczna (norma C1), w której powszechnie stosowany w zaprawach klejowych wypełniacz wapienny został zastąpiony trasem. Wapień w standardowych zaprawach klejowych pod wpływem wilgoci uwalnia biały osad, który jest przyczyną niechcianych wykwitów na klinkierze.

Tras jest minerałem pozbawionym wapnia przez co zaprawy Sopro FF 457 ograniczają ryzyko powstawania wykwitów. Należy pamiętać aby do spoinowania użyć dobrej jakości fugi wodoodpornej i elastycznej np: fugi Sopro Saphir 5 oraz  zabezpieczyć płytki klinkierowe impregnatem, który doszczelni go na całej powierzchni.

Pamiętajmy, że większość materiałów budowlanych w tym pustaki, zaprawa murarska, tynkarska na których jest przyklejany klinkier zawiera wapień co oznacza, że nadmiar wilgoci, który dostałby się do tych materiałów może być przyczyną białego nalotu, dlatego podczas klejenia płytek klinkierowych, poza odpowiednią zaprawą klejową równie ważną rolę odgrywa wodoodporna fuga oraz impregnacja całej powierzchni klinkieru.

Zobacz HG impregnat