Kosiarka ogrodowa, którą warto wybraćMurawa wymaga regularnego koszenia. Zadbany trawnik się rozkrzewia i staje się bardziej odporny na deptanie. Każdy kto chce mieć ładny trawnik musi mieć na wyposażeniu kosiarkę ogrodową. Nie wszystkie jednak nadają się do każdego rodzaju koszenia. Sprawdź, którą będzie idealna dla twojego ogrodu, kiedy sprawdzają się kosiarki spalinowe.

Kosiarki elektryczne

Do zalet kosiarek elektrycznych należy:

   • stosunkowo cicha praca,
    • mały ciężar,
     • prostota obsługi i eksploatacji, która ogranicza się jedynie do ostrzenia noży.

Niestety nie brak im również wad. Wśród nich wymieniamy:

     • konieczność doprowadzenia zasilania.
     • zagrożenie najechania i przecięcia przewodu
     • długi kabel powoduje spadek napięcia i może ograniczyć moc kosiarki.
     • jest mała moc (maks. 1800W = 2.5KM)
     • szerokość robocza również jest dużo mniejsza niż w przypadku kosiarek spalinowych i wynosi 31-17cm
     • nie nadają się one więc do koszenia murawy o dużej powierzchni.


Na rynku dostępne są kosiarki akumulatorowe, które nie potrzebują stałego podłączenia do sieci, jednak czas pracy jest ograniczony.

Kosiarki spalinowe

Posiadają większą moc i szerokość roboczą. Moc silnika wykorzystywana jest również do napędu kosiarki i rozdrabniania trawy, co przyspiesza i ułatwia pracę. Do wad należy znaczna waga silnika i zbiornika z paliwem. Głośna praca i spaliny to kolejne wady kosiarek spalinowych. Wiele modeli nie jest wyposażonych w elektroniczny rozrusznik, więc dla wielu osób może być utrudnieniem uruchamianie za pomocą linki. Eksploatacja wiąże się z ciągłym kontrolowaniem poziomu paliwa i oleju, który ponadto należy wymienić na nowy przed zimą.

Kosiarki specjalne

Działki położone na zboczach, pofalowane i nierówne wymagają specjalnych rozwiązań. Ciężkie i niewygodne kosiarki spalinowe i elektryczne są uciążliwe w koszeniu np. bardziej stromych zboczy. Kosiarka poduszkowa dzięki strumieniowi powietrza wytworzonemu przez silnik unosi się nad ziemią. Jest zatem lekka i wygodna w użyciu nawet przy bardzo stromych skarpach i wśród wielu przeszkód. Jedyną wadą jest konieczność częstego jej stosowania, gdyż kosiarka poduszkowa nie radzi sobie z wysoką trawą
 
Na duże powierzchnie wygodnym rozwiązaniem jest zakup kosiarki traktorka. Siedząca pozycja sprawia, że koszenie jest przyjemnością. Wadą jest cena.

Podkaszarki mechaniczne

Przydatne szczególnie na działkach na których znajduje się dużo drzew i krzewów. W podkaszarkach elementem tnącym jest żyłka poruszająca się z dużą prędkością napędzana silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Do gęstej i przerośniętej trawy lepiej używać jednak kos mechanicznych wyposażonych w grubszą żyłkę lub tarczę tnącą.