Żółta odśnieżarka spalinowaOdśnieżanie nie musi być męcząca i nieprzyjemną czynnością. Wystarczy, że łopatę zamienisz na odśnieżarkę. Podpowiemy ci jaką wybrać, by poradziła sobie z odśnieżaniem twojego podjazdu.  Sprawdź czy lepsza będzie dla ciebie odśnieżarka elektryczna czy spalinowa.

Zanim zapoznasz się z ofertą dostępną na rynku, weź pod uwagę kilka czynników. Określ:

  • Wielkość terenu, dzięki temu będziesz mógł dobrać odpowiednią moc silnika. Z niewielkim terenem przydomowym poradzi sobie mniejszy jednostopniowy pług wirnikowy.
  • Ukształtowanie terenu. Jeśli powierzchnia do odśnieżania jest płaska i mało wymagająca, wybierz odśnieżarkę o mniejszej mocy, służącą do kilkunastominutowego odśnieżania. 
  • Obfitość opadu charakterystyczną dla danego regionu. Jeśli mieszkasz w terenie, gdzie opady śniegu nie są częste zrezygnuj z odśnieżarki o dużej mocy.
  • Obfitość opadu charakterystyczną dla danego regionu. Jeśli mieszkasz w terenie, gdzie opady śniegu nie są częste zrezygnuj z odśnieżarki o dużej mocy.

Odśnieżarki dzielimy na dwie grupy:

Dla kogo odśnieżarki elektryczne?

Z pewnością dla osób, które dysponują niewielką powierzchnią wokół domu. Przeznaczone są raczej do zastosowań amatorskich. Ich zasięg działania ograniczony jest długością kabla i wymaga w pobliżu obecności gniazdka elektrycznego, do którego będzie można podłączyć urządzenie. Mają mniejszą wydajność niż odśnieżarki spalinowe. Słabszy silnik nie będzie w stanie usunąć grubej warstwy śniegu, poradzi sobie jednak z zaspą o wysokości 30 – 40 cm. Odśnieżarki elektryczne kosztują znacznie mniej niż spalinowe, cicho pracują, nie wydzielają spalin i są lekkie, dlatego mogą je używać wszyscy bez wyjątku. Ponadto są łatwe w konserwacji.

Kto powinien stać się właścicielem odśnieżarki spalinowej?

Wśród odśnieżarek spalinowych spotykamy:

  • Jednostopniowe (większe od odśnieżarek elektrycznych, posiadające duże koła i wyrzucające śnieg przez rynnę dzięki szybko działającemu świdrowi. Są w stanie usunąć nawet 30 cm śniegu).
  • Dwustopniowe (w ich przypadku śnieg również jest wyrzucany, ale rozdrabnia go nie świder, a wirnik. Te największe urządzenia wśród odśnieżarek, są w stanie usunąć nawet 60 cm śniegu).

Odśnieżarki spalinowe przeznaczone są do rozległych obszarów, nie są ograniczone długością kabla ani obecnością gniazdka elektrycznego. Są jednak droższe i cięższe od elektrycznych i zajmują więcej miejsca. Są też głośne, ale pozwalają pracować na terenie o większym nachyleniu.

Właścicielem odśnieżarki jednostopniowej powinna stać się osoba, która chce utorować drogę od ogrodzenia do drzwi garażowych, odśnieżyć niewielki podjazd lub ze względów zdrowotnych nie może pracować z ciężkim urządzeniem ( z reguły ważą tylko 20 kg, gdy odśnieżarki dwustopniowe mogą ważyć nawet 90 kg).

Właścicielem odśnieżarki dwustopniowej powinna stać się osoba, która mieszka w regionie, w którym opady śniegu są duże i tworzą warstwę większą niż 50 cm lub posiada duży ogród wymagający odśnieżania. Ten rodzaj silnej dmuchawy rozbija śnieg, a nawet lód.

Na jakich powierzchniach nie sprawdzi się odśnieżarka jednostopniowa?

Tego typu odśnieżarka nie nadaje się do odśnieżania podjazdu żwirowanego, gdyż rozsypuje kamyczki, zbierając przy tym mało śniegu. W tym przypadku sprawdzi się odśnieżarka dwustopniowa.

Wśród odśnieżarek spalinowych znajdziemy także:

  • modele kołowe (doskonałe do pracy na płaskim terenie).
  • modele gąsienicowe (idealnie sprawdzają się na wzgórzach i zboczach, gorzej na płaskim terenie i w ciasnych miejscach).

Jeśli dokonasz przemyślanego wyboru, zima przestanie być dla ciebie uciążliwa.

Sprawdź inne sprzęty ogrodnicze.