Schemat jak dobrać rozstaw wkładki do zamkaNie wiesz jak zmierzyć rozstaw zamka do drzwi? Nie jesteś jedyny, wielu Klientów stawia to pytanie, kupując zamek drzwiowy lub klamkę do drzwi. Dlatego nasz fachowiec udzielił wyczerpującej odpowiedzi w poniższym poradniku. Przeczytaj, a dowiesz się jak zmierzyć rozstaw zamków drzwiowych.

Jeśli kupisz zamek do nowych drzwi, które nie mają jeszcze otworów klamka-klucz, rozstaw zamka  będzie dowolny. Trzeba wiedzieć przy zakupie klamek drzwiowych jaki jest rozstaw otworów klamka-klucz.

Nasza sugestia: jeżeli będą to drzwi wejściowe polecany rozstaw zamka 90/50 KL/WKŁ, gdyż jest to standardowy rozstaw, do którego dobierzecie Państwo wszystkie dostępne na rynku polskim klamki, w przypadku drzwi wewnętrznych najkorzystniej zastosować zamek z rozstawem 72/50 zarówno na klucz, na wkładkę, jak i do WC.

W trakcie wymiany uszkodzonego zamka do drzwi na nowy, przed zakupem należy zmierzyć rozstaw wymienianego zamka. Główny rozstaw zamka to odległość otworów: klamki od otworu na klucz, (wkładkę, lub WC).

Odległość A - oznacza rozstaw klamki oraz odległość tych samych otworów od czoła zamka.

Odległość B - jest niczym innym jak głębokością tych otworów od czoła drzwi.

Podczas zakupu klamki drzwiowej na długim szyldzie niezbędna jest wiedza: jaki posiadamy rozstaw zamka, czyli odległość otworu klamki od otworu klucza/wkładki/WC. w tym przypadku interesują nas wymiar A pokazany na poniższym schemacie.

Schemat pomiaru zamka do drzwi

Rysunek przedstawia sposób pomiaru. Obie odległości A i B mierzymy względem punktu osi obrotowej klamki i klucza w mierzonym zamku drzwiowym, umownie jest to środek każdego z tych otworów.
Ponieważ taki pomiar może być obarczony pewnym błędem odczytu poniżej zamieszczono szereg ustandaryzowanych dostępnych w naszym sklepie rozstawów zamków do drzwi:

  • 90/50 - Klucz, Wkładka ( 90 - A ,    50 - B)
  •  *- 92/50 - Klucz, Wkładka  - rozstaw spotykany często w niemieckich zamkach do drzwi
  •  72/50
  • 72/60
  • *- 72/45  - rozstaw spotykany w drzwiach PORTA, Pol-Skone
  •  *- 72/55 - rozstaw spotykany w drzwiach PORTA, Pol -Skone
  • *- 60/50- Klucz, Wkładka, WC


* - niestandardowe rozstawy zamków, zapytaj sprzedawcę

W trakcie wymiany starego zamka na nowy poza głównym rozstawem zamka, w gra wchodzi wymiar koperty zamka (wymiar skrzyni zamka), oraz długość czoła i odległość otworów mocujących zamek w drzwiach. Ponieważ na rynku oferowane są zamki wielu różnych producentów a każdy z nich posiada swoje własne technologie i wymiary zamka, jedynie główny rozstaw zamka jest standardem i głównie te odległości są zachowane u różnych producentów. Jest to głównym powodem tego aby wymieniając zamek drzwiowy danego producenta, kupić następny również jego produkcji. Mamy wówczas gwarancję że wymiana nie przysporzy nam dodatkowych problemów związanych z wymiarami otworu na zamek w drzwiach, czy długością i rozstawem śrub mocujących na czole zamka.

* - istnieje możliwość dopuszczalnych drobnych zmian wymiarów w zamkach jednego producenta, dotyczy zamków wyprodukowanych przed kilkunastu lat
 
Pełna oferta akcesoriów drzwiowych.