Posadzka betonowa zabezpieczona farbąChcesz zabezpieczyć posadzkę betonową w garażu, ale nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj poniższy poradnik i wybierz jedno z kilku możliwych rozwiązań. Dzięki temu pozbędziesz się dotychczasowych problemów.Istnieje kilka możliwości. Jednym z podstawowych i najłatwiejszych w wykonaniu sposobów zabezpieczenia posadzki betonowej jest pomalowanie jej odpowiednią farbą. Bardzo dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem są akrylowe farby do betonu Nobiles.

Farba Nobiles jest jednoskładnikową, akrylową farbą rozpuszczalnikową do powierzchni betonowych z głównym przeznaczeniem na posadzki. Farba tworzy gładką, równą i trwałą powłokę odporną na zmywanie wodą z detergentami. Właściwości farby w tym duża odporność mechaniczna na umiarkowany ruch pieszy i kołowy sprawiają, że jest z powodzeniem stosowana w pomieszczeniach przemysłowych, halach produkcyjnych, garażach, piwnicach.

Posadzka przeznaczona do malowania powinna być:

  • sucha,
  • odpylona,
  • wolna od zabrudzeń i tłustych plam.

Pierwszym etapem malowania jest gruntowanie, czyli malowanie wstępne, które ma na celu zamknięcie porów i zmniejszenie chłonności betonu, co wpływa na wydajność i polepszenie przyczepności kolejnych warstw farby do podłoża. Po zagruntowaniu podłoża specjalnym bezbarwnym Impregnatem Pilbet, farba tworzy powłoki odporne na działanie czynników atmosferycznych (deszcz i śnieg). Zabieg ten pozwala zastosować farbę Nobiles na zewnątrz, w miejscach takich jak podjazdy betonowe, ciągi piesze, podmurówki i ogrodzenia betonowe. 

Gruntowanie posadzki najlepiej przeprowadzić przy użyciu pędzla:

  • posadzkę wewnątrz pomieszczeń należy pomalować farbą Pilbet rozcieńczoną z dodatkiem 15-20% rozcieńczalnika do wyrobów poliwinylowych i chlorokauczukowych marki Nobiles
  • powierzchnie na zewnątrz należy zagruntować bezbarwnym Impregnatem Pilbet.

Należy pamiętać, aby podczas gruntowania i malowania właściwego przestrzegać wskazówek zawartych na opakowaniu, a temperatura otoczenia przekraczała +5 ˚C.
Podczas malowania właściwego z użyciem pędzla lub wałka zaleca się nakładać 1-2 warstwy, nie rozcieńczonej farby do betonu w odstępie 24 godzin do poprzedniej warstwy. Podczas malowania należy kontrolować, by dokładnie rozprowadzać farbę. Tylko tak uzyskasz równomierną i jednolitą warstwę.

Podczas malowania metodą natryskową zalecane jest nałożenie 2 lub 3 warstw z zachowaniem 24 godzin odstępu między nakładanymi warstwami. Do malowania należy użyć farby rozcieńczonej z dodatkiem do 10% rozcieńczalnika do wyrobów poliwinylowych i chlorokauczukowych marki Nobiles.

W ten sposób pomalowana farbą do betonu posadzka będzie miała estetyczny wygląd, a co najważniejsze pozwoli w łatwy i w miarę przyjemny sposób utrzymać bieżący porządek.

Farby Nobiles możesz zastosować także do powierzchni metalowych i żeliwnych.