Sekator ręczny do przycinania pędówChcesz aby twój ogród po zimie był przygotowany do wydawania owoców. Powinieneś przycinać korony roślin aby się rozrastały, wypuszczały nowe pędy. Każdy rodzaj rośliny wymaga innego cięcia i wykonuje się je w innym celu. Zobacz jak zadbać o rośliny na wiosnę i jakich narzędzi ogrodniczych użyć.

 • Odetnij martwe, suche i nadłamane gałęzie. Aby sprawdzić czy gałąź umiera natnij lekko jej korę, jeśli ma kolor zielony – zostaw ją, jeśli brązowawy – utnij.

Drzewa owocowe przycinaj tak, by je prześwietlić. Usuń pędy płonne i martwe.

 • Drzewa ozdobne przycinamy z reguły wtedy, gdy ich gałęzie przeszkadzają w przechodzeniu w ich pobliżu lub gdy ich rozmiar zagraża np. budynkom. Jabłonie i wierzby o zwisających gałęziach lubią gdy się je przycina, podobnie jak lipy, choć te ostatnie same w sobie mają ładny pokrój. Skracania i ścinania gałęzi nie lubią natomiast kasztanowce i magnolie.
 • Jeśli będziesz chciał skrócić gałęzie zrób to kilka centymetrów ponad bocznymi odgałęzieniami. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do uschnięcia znacznej części konaru.
 • Krzewy ozdobne przycinaj w zależności od gatunku. Świeżo posadzone, nieduże krzewy przytnij do ok. 20-25cm by się rozkrzewiły. Gatunki kwitnące latem przytnij znacznie więcej, nawet do połowy.
 • Wierzby o kolorowych liściach mocno skróć, by wypuściły dużo młodych pędów. Jeśli były one szczepione na pniu, przycięcie należy przeprowadzić ok. 15cm od miejsca szczepienia.
 • Jeśli w twoim ogrodzie znajdują się rośliny  uformowane np. w kulę, obetnij tylko te gałązki, które wychodzą poza kontur rzeźby.
 • Róże często odmarzają do granicy śniegu, tak więc zostaw tylko 3-7 najsilniejszych gałęzi, wytnij słabsze. Natomiast te, które postanowiłeś zostawić przytnij na wysokości trzeciego lub czwartego oczka skierowanego na zewnątrz krzewu.
 • Żywopłoty najlepiej ciąć wzdłuż wyznaczonej wcześniej linii za pomocą sznurka. Możesz do tego użyć nożyc ogrodowych o długich ostrzach lub piły elektrycznej bądź spalinowej. Z reguły skraca się żywopłoty o 10-20cm każdej wiosny tak, aby rozszerzał się ku dołowi.
 • Pędy pnączy przez kilka pierwszych lat przycinaj o 1/3 długości nawet do połowy, aby wykształcić ich mocną podstawę. W kolejnych latach wytnij gałęzie uschnięte lub te, które nadmiernie zagęszczają roślinę. Pozostałe skróć.
 • Zawsze przycinaj drzewa podczas dodatniej temperatury. Wykonuj cięcie ukośne skierowane tak, by woda z rany spływała w dół gałęzi. Używaj w tym celu ostrych narzędzi, by powierzchnia cięcia była gładka.
 • Miejsca zranienia drzewa o dużej powierzchni smaruj maścią ogrodniczą zapobiegającą wtargnięciu bakterii i grzybów.
 • Po silnym cięciu drzewa potrzebują odpowiedniego nawozu.

Co do trawy

Doskonałe narzędzie dla perfekcjonistów, których celem jest utrzymanie idealnego trawnika, dotarcie do trudno dostępnych miejsc dla kosiarek, tj. brzegi trawników, obszary pod niskimi krzewami, zbocza, pochyły teren. Jest to odpowiednie narzędzie również dla osób ceniących wygodne rozwiązania, ustawione pod właściwym kątem, posiadające dźwignie, nie wymaga  dużych nakładów siły. Sprawdzają się także kosy spalinowe i podkaszarki.

Sekator i piła

Sekator i piła sprawdzą się do krzewów i drzew. Rozważając wybór odpowiedniego sekatora zetkniemy się z opcją:

 • sekatora krótkiego, służącego do przycinania pędów o  grubości do 30 mm.
 • Z kolei sekatory z długimi rączkami przeznaczone są do przycinania pędów o większej grubości 25- 50 mm. 
 • Są też sekatory na wysięgniku, dzięki którym nie potrzebujemy drabiny. Do cięcia suchych pędów polecane są sekatory kowadełkowe, będące w stanie przeciąć nawet bardzo twarde drewno. Nie są natomiast polecane w przypadku żywych pędów, ponieważ powodują ich zmiażdżenie. Do takich pędów idealnie nadają się sekatory nożycowe.

Piły natomiast nadają się do przycinania gałęzi drzew,  mamy do dyspozycji:

 • piły z rączką proste, nadające się do cięcia, zarówno żywych gałęzi, jak i suchego drewna i wygięte, służące wyłącznie do przycinania żywych gałęzi.
 • Niektóre piły można zamocować na wysięgniku, co pozwala na usuwanie gałęzi na dużych wysokościach, dochodzących do 6 m. 
 • Wymienić należy także piły kabłąkowe, posiadające wymienne ostrza, dzięki czemu nadają się do drewna suchego, jak i mokrego. Pozwalają na prace w trudno dostępnych miejscach.

Pielęgnacja ogrodu dzięki nowoczesnym, wygodnym narzędziom  tnącym może być przyjemna, a nawet relaksująca. Dzięki ręcznym nożycom i sekatorom odnajdziemy w sobie talent artystyczny, nożyce elektryczne zaoszczędzą nasz cenny czas, piły i pilarki pozwolą na właściwą pielęgnację na wysokości. Współczesne narzędzia ogrodnicze nie tylko posłużą do prostych czynności, ale i  pozwolą laikom stworzyć fantazyjne formy.