Wszystkie rynny, nawet te prawidłowo zamontowane rynny Bryza, wymagają okresowych przeglądów przynajmniej dwa razy w roku. Jesienią należy usunąć z nich spadłe liście i drobne gałązki, które zostały naniesione przez wiatr. Natomiast wiosną i latem niezbędne jest sprawdzenie szczelności i ogólnego stanu rynien po zimie. Najbardziej narażone na uszkodzenia są haki i elementy złączne systemu rynnowego. Jeśli zajdzie taka konieczność należy dokonać napraw, a czasem wymienić stare, zniszczone części na nowe. O tym na co zwrócić uwagę przy wiosenno-letniej kontroli dowiesz się z naszego poradnika.

Co wymienić, a co naprawić po zimie

W systemie rynnowym łatwo poprawić mocowanie haków i niektórych elementów. Jednak nie wszystkie uszkodzenia da się naprawić. Do takich należą:

  • pęknięcia – drobne pęknięcia można jeszcze uszczelnić, ale trzeba liczyć się z tym, że w przyszłości mogą się powiększyć i zwiększyć ryzyko zniszczenia rynien. Do uszczelnienia pęknięć warto wykorzystać kauczuk z aplikatorem. Widoczne, duże pęknięcia rynien Bryza zmuszają nas do wymiany elementu na nowy;
  • oberwania – rynna, która została oberwana pod ciężarem śniegu i zalegającej w niej lodu może zostać wykorzystana powtórnie. Wystarczy wymienić haki, które ją podtrzymywały i przymocować je do deski czołowej.
  • ukruszenia – wymagają wymiany uszkodzonego elementu na nowy.

Jak sprawdzić szczelność

Sprawdzenie szczelności systemu rynnowego Bryza jest bardzo łatwy. Wystarczy zatkać otwór odpływowy i wlać do rynien wodę. Poprzez obserwację szybko zorientujemy się, czy rynny przeciekają w którymś z miejsc. Po opróżnieniu rynien należy popatrzyć, czy na powierzchni nie powstają małe oczka wodne. Może to świadczyć o nieprawidłowym zamontowaniu systemu rynnowego. Warto zwrócić także uwagę na szczelność połączeń między elementami orynnowania. Pęknięcia często pojawiają się w miejscu mocowania rynny do ściany.