Kuchnia, w której nie ma pleśniCzęstym problemem jest pleśń występująca na ścianach i sufitach w kuchni lub łazience. Problem często dotyczy pozostałych pomieszczeń pokojów, salonów, garderoby, pralni itd. i nasila się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy włączane jest ogrzewanie pomieszczeń i zapominamy o wietrzeniu budynku i odpowiedniej wentylacji. Jak pozbyć się pleśni z kuchni i łazienki? O tym przeczytasz w poniższym poradniku.

Należy zacząć od rozpoznania problemu. Co tak naprawdę jest przyczyna powstawania pleśni na ścianach i sufitach w pomieszczeniach. Przyczyną jest nadmiar wilgoci, ciepło, które są pożywką dla pleśni. Wilgoć najobficiej pojawia się w pomieszczeniach wilgotnych: kuchnia, łazienka, pralnia. Dodajmy do tego brak wentylacji lub bardzo ograniczoną wentylację, na którą składają się:

 • docieplenie styropianowe ścian zewnętrznych,
 • stosunkowo szczelne okładziny ścian wewnętrznych (tynki gipsowe, akrylowe i silikonowe farby emulsyjne) 
 • zatkane, lub przymknięte kratki wentylacyjne, 
 • szczelne okna PCV, co szczególnie w okresie grzewczym wpływa na kumulowanie się wilgoci na ścianach wewnętrznych pomieszczeń.

To wszystko plus wspomniane ogrzewanie sprzyjają pojawieniu się pleśni.

W pierwszej kolejności należy się pozbyć powstałej na ścianach lub sufitach pleśni. Jednym z najbardziej skutecznych środków pleśniobójczych jest HG środek do usuwania pleśni. Jest to środek, który błyskawicznie usuwa pleśń, algi, grzyb i mech z powierzchni narażonych na działanie wilgoci. Przeznaczony do usuwania pleśni z powierzchni tynków, płytek ceramicznych głownie spoin pomiędzy pytkami oraz z silikonowych uszczelek w łazienkach, kabinach prysznicowych, toaletach, pralniach, piwnicach, garażach oraz na basenach i saunach.

Aby zdezynfekować powierzchnię pokryte pleśnią należy:

 • odbezpieczyć końcówkę (przekręcić je o ćwierć obrotu w pozycję SPRAY) spryskiwacza na opakowaniu HG środek do usuwania pleśni i spryskać zakażoną powierzchnie z odległości 3 do 5 cm a następnie odczekać 30 min.
 • Powierzchnie wyjątkowo mocno zakażone pleśnią należy po tych 30 min ponownie spryskać i odczekać kolejne 30 min. Po tym czasie należy odkażaną powierzchnię przemyć czystą wodą i przetrzeć mokrą gąbką. Ponieważ preparat ten jest stosunkowo agresywny należy przestrzegać wskazówek na opakowaniu.  
 • Podczas stosowania preparatu należy zapewnić dobrą wentylację w pomieszczeniu oraz używać rękawic gumowych lub z tworzywa.

Teraz po usunięciu pleśni z zakażonych powierzchni musimy zadbać o to by wyeliminować wszelkie przyczyny sprzyjające powstawaniu tego zjawiska. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji (w tym wietrzenie pomieszczenia) jest pierwszym głównym krokiem do tego, aby na przyszłość nie pojawiły się problemy z pleśnią. Należy również przeanalizować, co możemy usprawnić w naszych domach, aby ograniczyć kumulowanie się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach:

  • Czy może to okap kuchenny ma za słabą sprawność i nie radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci?
  • Czy nasza łazienka ma odpowiednią wentylacje, która jest w stanie odprowadzić powstałą podczas kąpieli parę wodną?
  • Czy w pralni/łazience jest zapewniona wentylacja, która jest w stanie odprowadzić wilgoć z suszonych ubrań, czy aby tych przypadkach nie wskazanym było by zamontowanie wymuszonego obiegu odprowadzania wilgoci, bądź zakup suszarki kondensacyjnej celem ograniczenia kumulowania się wilgoci w pomieszczeniach.
  •  

Sprawdź inne czyszczące preparaty.