Piaskowiec zaimpregnowany impregnatem do kamienia naturalnegoKamień naturalny a w szczególności piaskowiec stał się poszukiwanym i cenionym materiałem do budowy całych ogrodzeń wokół posesji, różnych słupków i filarków w architekturze jak również całych elewacji. Tworzy on dostojny i niepowtarzalny charakter domu lub ogrodu. Jednak jak większość materiałów okładzinowych wymaga impregnacji. Zabezpieczenie impregnatem do kamienia naturalnego poprawia jego walory użytkowe, Wzmacnia trwałość i żywotność materiału, jakim jest kamień naturalny, a w szczególności piaskowiec. Jak i czym zaimpregnować piaskowiec lub inny kamień naturalny przeczytasz w poradniku.

Jednym z cieszących się powszechnym uznaniem impregnatów do kamienia naturalnego jest Sarsil H14/R produkowany przez Zakłady chemiczne "Silikony Polskie" sp. zo.o. z Nowej Sarzyny. Jest to nowoczesny jednoskładnikowy preparat na bazie silikonu rozpuszczalnikowego do impregnacji:

  • murów,
  • tynków cementowo-wapiennych w tym wszelkich porowatych materiałów budowlanych takich jak: beton, dachówka ceramiczna, cegły różnego rodzaju, gips, wapień
  • szczególnie zalecany do zabezpieczania kamieni naturalnych jak: piaskowiec drobno- i gruboporowaty, niepolerowany granit i marmur,
  • znajduje zastosowanie przy renowacji budynków przemysłowych, mieszkalnych, ogrodzeń, tarasów oraz konserwacji obiektów zabytkowych i pomników.

Impregnat do kamienia Sarsil H14/R jest impregnatem hydrofobowym, który doskonale zabezpiecza materiał przed wnikaniem wody opadowej lub kondensacyjnej, tym samym zabezpiecza powierzchnię przed powstawaniem grzybów i porostów oraz redukuje skłonność materiału do zabrudzeń i ułatwia samooczyszczanie. Impregnaty do kamienia Sarsil zachowują właściwości „oddychające” podłoża. Ożywiają naturalny kolor materiału (nie zmienia przy tym koloru !).

Jak impregnować

Impregnację nowych kamiennych okładzin i spoin na elewacjach i ogrodzeniu można przeprowadzić po ich całkowitym wyschnięciu i utwardzeniu.

  • Przed przystąpieniem do impregnacji kamienia naturalnego w tym piaskowca należy zadbać, aby cała powierzchnia była odpylona, czysta, nie zatłuszczona oraz całkowicie sucha.
  • Należy również starannie zabezpieczyć wszelkie powierzchnie, które nie będą impregnowane jak: okna, drzwi, elementy metalowe, polerowane kamienie, drewno itp. W przypadku ich zanieczyszczenia należy je natychmiast zmyć benzyną lakową lub środkiem Sarsil zmywacz.
  • Imregnację Sarsil najlepiej przeprowadzić w warunkach suchej, bezdeszczowej pogody w temperaturze od +5 do +30°C z dopuszczalną względną wilgotnością powietrza do 80%. Przy impregnacji mało chłonnych materiałów jak granit, marmur należy nadmiar (nie wchłoniętą warstwę) impregnatu usunąć ściereczką przed jej wyschnięciem (unikniemy zacieków i plam). 
  • Do impregnacji można użyć pędzla, wałka lub natryskowo z zachowaniem ostrożność jak przy pracach z rozpuszczalnikami palnymi oraz przestrzegać ogólnych zasad BHP i innych wskazówek zawartych na etykiecie.
  • Impregnujemy możliwie dokładnie i równomiernie całą powierzchnię. W celu zapewnienia najlepszej ochrony impregnatu zalecana jest dwukrotna impregnacja metodą „mokre na mokre" w krótkich odstępach czasu. Drugą warstwę nakładamy, kiedy poprzednia jest jeszcze wilgotna, jednak nie później niż 30 min po niej. Dbamy, aby cała powierzchnia była jednolicie i równomiernie nasycona. Średnia wydajność impregnatu Sarsil H14/R to 1,5-3,5 m2/kg zależna od chłonności materiału i metody impregnacji. Dostępne opakowania to 200, 60, 5, 1L.