Piec Sas Eko z podajnikiem zielonyPiece Sas, tak jak inne podajnikowe kotły węglowe, raz na jakiś czas wymagają generalnego czyszczenia oraz przeglądu stanu. Aby kocioł działał sprawnie i nie przysparzał problemów właścicielowi, należy zwrócić dużą uwagę na utrzymanie nienagannej czystości kanałów konwekcyjnych oraz komory spalania w kotle węglowym.  Przykładanie do tego wagi oraz systematyczne dbanie o czystość tych elementów może zaowocować oszczędnością paliwa w procesie spalania oraz uzyskanie deklarowanej mocy przez piec C.O., a także sprawności cieplnej. Nasz poradnik krótko i konkretnie podpowiada jak prawidłowo czyścić piece podajnikowe Sas. Jeśli chcesz robić to dobrze, uważnie go przeczytaj.

Bardzo ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w kotle SAS Eco jest komora paleniskowa. W trakcie spalania paliwa bardzo często zatykają się mikroszczeliny w płycie paleniska automatycznego, okolice systemu wtrysku powietrza do kotła, a także okolice gardła podajnika tłokowego paliwa.

Aby nie dopuścić do nadmiernego zanieczyszczenia pieca SAS Eco przez lotne popioły, które osiadają na kanałach konwekcyjnych, należy:

  • czyścić kocioł przynajmniej raz w tygodniu.
  • W przypadku palenia tradycyjnego na palenisku zastępczym należy dbać o czystość kotła częściej, nawet dwa razy w ciągu tygodnia. W standardowym wyposażeniu kotła producent zadbał, aby każdy użytkownik kupujący kocioł SAS Eco dostał stosowne narzędzia do obsługi oraz czyszczenia. Czyszczenie kotła, a w szczególności kanałów konwekcyjnych możliwe jest poprzez drzwiczki wyczystne oraz drzwiczki zasypowe znajdujące się w przedniej części kotła.
  • Nie należy zapominać także o okresowym czyszczeniu komory powietrznej znajdującej się w tylnej części kotła. W komorze tej bardzo często gromadzi się pył, który spada z płyty paleniska automatycznego. Oczyszczenie tego elementu możliwe jest poprzez poprzez wyczystkę komory powietrznej.
  • Przed rozpoczęciem czyszczenia kotła SAS Eco należy najpierw odpowiednio zabezpieczyć motoreduktor, wentylator nadmuchowy oraz przewody elektryczne przed pyłami, które mogą wydobywać się z komory paleniskowej oraz kanałów konwekcyjnych kotła.
  • Istotnym elementem w tracie czyszczenia kotła jest także zadbanie o drożność oraz sprawną eksploatację przewodu kominowego. Zaniedbanie tego elementu może skutkować dużymi stratami ciepła oraz utrudnieniem wydobycia się spalin na zewnątrz budynku, co w efekcie może skutkować dymieniem się z kotła.
  •  

 Sprawdź pełną ofertę pieców Sas.