Sterownik do pieca DefroPosiadasz piec Defro lub innej marki, bez sterowania z możliwością zamontowania zestawu nadmuchowego, chciałbyś  by praca twojego kotła była bardziej zautomatyzowana. Masz dość ciągłego przebywania w kotłowni i monitorowania temperatury na piecu? Zainwestuj w sterownik DEFRO-OPTI, dowiedz się dlaczego warto.

Elektroniczny regulator temperatury DEFRO-OPTI przeznaczony jest wyłącznie dla kotłów węglowych. Jego zadanie to sterowanie pompą obiegową wody C.O., pompą do ciepłej wody użytkowej oraz wentylatorem.

Jeżeli temperatura na kotle C.O. jest niższa od temperatury zadanej przez użytkownika, sterownik DEFRO-OPTI znajduje się wówczas w cyklu „pracy" w którym wentylator na kotle pracuje przez cały czas.

Natomiast jeżeli temperatura na kotle jest równa lub wyższa od zadanej przez użytkownika, sterownik DEFRO-OPTI znajduje się w cyklu „podtrzymania" co oznacza, że praca sterownika polega na załączaniu się przez jakiś czas przedmuchów z częstotliwością uzależnioną od ustawień przez użytkownika. Aby praca w cyklu podtrzymania była jak najbardziej ekonomiczna należy czas pracy i przerw przedmuchów dobrać odpowiednio do rodzaju paliwa, które jest spalane w danym momencie w kotle.

Aby praca pieców Defro była maksymalnie bezpieczna oraz bezawaryjna elektroniczny regulator DEFRO-OPTI posiada szereg zabezpieczeń. W przypadku alarmu sterownika włącza się sygnał dźwiękowy oraz na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat pokazujący informację o danym błędzie.

Podstawowymi zabezpieczeniami w regulatorze DEFRO-OPTI są:

  • zabezpieczenie termiczne - sterownik wyposażony jest w dodatkowy termik (czujnik bimetaliczny), który umiejscowiony jest przy czujniku kotła (na rurze zasilającej obieg wody C.O. lub na kapilarze). Czujnik ten po przekroczeniu temperatury 85 stopni rozłącza mechanicznie zasilanie wentylatora (pompa do C.O. pracuje cały czas). Proces ten zapobiega zagotowaniu wody w kotle w przypadku uszkodzenia regulatora, bądź przegrzania się kotła. W przypadku uszkodzenia termika (czujnika bimetalicznego) wentylator przestaje działać zarówno w pracy ręcznej, jak i automatycznej,
  • automatyczna kontrola czujnika - w czasie uszkodzenia czujnika temperatury C.O. lub C.W.U. pojawia się alarm oraz dodatkowo na wyświetlaczu wyświetla się napis „ALARM CZUJNIK CO USZKODZ". Nadmuch zostaje automatycznie wyłączony, a pompy zaczynają pracować bez względu na temperaturę. W przypadku uszkodzenia czujnika C.O. alarm będzie aktywny do momentu wymiany czujnika na nowy. Natomiast w przypadku uszkodzenia czujnika C.W.U. należy wcisnąć przycisk MENU, który wyłącza alarm i powróci sterownik do trybu pracy na jedną pompę (ogrzewanie budynku),
  • zabezpieczenie temperaturowe - na wypadek uszkodzenia czujnika bimetalicznego, regulator posiada dodatkowe zabezpieczenie - włączany jest alarm oraz wyświetlany jest na wyświetlaczu alarm „TEMP ZA DUŻA". Po przekroczeniu temperatury alarmowej wyłączany jest wentylator oraz zaczynają pracować obie pompy w celu rozprowadzenia po instalacji gorącej wody,
  • bezpiecznik - regulator temperatury DEFRO-OPTI posiada dwie wkładki topikowe rurkowe WT 3,15 A, które zabezpieczają sterownik na wypadek wyładowań atmosferycznych.

Sprawdź pełną ofertę sterowników do pieców i pomp.