Piec węglowy Defro Optima PlusSzukasz niedużego pieca węglowego z pełną automatyką? Doskonałym rozwiązaniem będzie piec Defro Optima Plus w linii Standard. Kocioł ten przeznaczony jest do ogrzewania budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, małych firm, a także wszelakich budynków użyteczności publicznej. Defro Optima Plus, to urządzenie do podgrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania. Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj poradnik.

Piece Defro Optima Plus montowane są w instalacjach centralnego ogrzewania w systemie grawitacyjnym (pod własnym ciśnieniem) lub wymuszonego przez pompę centralnego ogrzewania. Temperatura na wyjściu kotła Defro Optima Plus nie może przekraczać 85 stopni, a ciśnienie robocze nie może być wyższe niż 1,5 bar.

Paliwem podstawowym spalanym w piecach Defro Optima Plus jest węgiel kamienny sortymentu orzech. Z bardzo dobrym skutkiem w tych piecach można spalać paliwa długo płomieniowe, takie jak węgiel brunatny oraz różnego rodzaju drewno takie jak wióry, zrzynki, trociny. W kotłach Defro Optima Plus można także palić mieszanką paliw węgla kamiennego z miałem. Należy jednak pamiętać, iż trzeba robić to w proporcji 70% węgla kamiennego i 30% miału.

Piece grzewcze Defro Optima Plus w linii Standard budową przypominają prostopadłościan, który z zewnątrz zamknięty jest płaszczem wodnym. Kanały spalinowe w tych piecach grzewczych utworzone są poprzez pionowe przegrody wodne, usytuowane w poprzek kotła. Liczba tych przegród uzależniona jest od mocy cieplnej kotła. Komora paleniskowa utworzona jest przez stały ruszt wodny. Pomiędzy rusztowinami wodnymi usytuowany jest stalowy ruszt ruchomy (w kotłach 10 i 13 kW nie występuje) służący do odpopielniania kotła. Wymiennik ciepła w kotle Defro Optima Plus wykonany jest z atestowanej stali kotłowej o grubości 6 mm. W celu zmniejszenia strat ciepła zewnętrzna powierzchnia kotła odizolowana jest blachami stalowymi pod którymi umieszczono izolację termiczną z wełny mineralnej.

Urządzeniem odpowiedzialnym za proces spalania w piecach C.O. jest regulator elektroniczny, który nie wymaga stałej obsługi i obserwacji. Należy jednak pamiętać, iż wymagany jest nadzór nad kotłem w szczególności w sytuacji braku prądu, czego efektem może być zatrzymanie pomp obiegowych, a w efekcie nagły wzrost temperatury na kotle. Regulator elektroniczny dokonuje ciągłych pomiarów i na tej podstawie odpowiednio dostosowuje pracę wentylatora nadmuchowego. Sterownik elektroniczny pozwala na pracę kotła ze stałą zadaną temperaturą, nie przekraczającą 85 stopni. Po przekroczeniu tej temperatury sterownik automatycznie odłącza wentylator, aby nie miał możliwości zwiększania temperatury poprzez dodatkowe nadmuchy powietrza.

Producent na kotły Defro Optima Plus w linii Standard udziela 4-letniej gwarancji na szczelność wymiennika ciepła oraz 2 lata na pozostałe elementy, takie jak sterownik i wentylator oraz sprawne działanie kotła.

Podstawowymi zaletami pieca Defro Optima Plus są:

  • mechaniczny ruszt ruchomy do odpopielniania rusztowin wodnych (brak w kotłach 10 i 13 kW),
  • regulator elektroniczny obsługujący dwie pompy do c.o. i c.w.u. oraz posiadający wyjście na regulator pokojowy,
  • duża i łatwa w czyszczeniu komora paleniskowa,
  • wielopunktowy system doprowadzania paliwa do komory paleniskowej, 
  • sprawność cieplna przekraczająca 82%
  • wymiennik ciepła wykonany z atestowanych blach kotłowych
  • 4 lata gwarancji na szczelność wymiennika.