Figurka ogrodowa pomalowana farbą do betonu AksilbetSprawdzoną i skuteczną farbą do betonu jest Aksilbet. Jest to farba akrylowo-silikonowa odporna na uciążliwe warunki atmosferyczne,  o dużej odporności na ścieranie oraz doskonałej przyczepności do podłoża betonowego. Daje matowe szlachetne wykończenie, ale dostępna jest również w wersji połysk (na zamówienie). Chcesz poznać więcej cech farby do betonu Aksilbet i dowiedzieć się jak nią malować, czytaj dalszą część poradnika.

Aksilbet jest dostępny w szesnastu podstawowych kolorach od białego, popielatego, przez różne odcienie brązu i klinkieru po niebieski, zielony i żółty. Dodatkowo farba ta daje się barwić pigmentami i co najważniejsze można łączyć ze sobą i mieszać różne kolory Aksilbetu. Można np: białym Aksilbetem rozjaśnić każdy z dostępnych kolorów i w ten sposób uzyskać zbliżony do żądanego odcienia farby.

Ważne jest przygotowanie podłoża

Odpowiednio przygotowane podłoże to połowa sukcesu.

  • Należy je oczyścić tak, aby było stabilne, mocne, czyste, bez tłustych plam, kurzu i starych łuszczących się powłok farb.
  • Miejsca zainfekowane grzybem lub porośnięte mchem należy oczyścić mechanicznie i zdezynfekować. Zalecane jest mycie powierzchni betonowej wodą z detergentem pod ciśnieniem, a następnie dokładnie spłukanie i osuszenie.
  • Malując nowe powierzchnie należy pamiętać o odpowiednim ich wysezonowaniu min. 21-28 dni (świeże tynki i posadzki betonowe).

Malowanie wstępne

  • Przy pierwszym malowaniu wstępnym należy farbę Aksilbet rozcieńczyć z czystą wodą w stosunku 3:1 (a w przypadku silnie zwartego podłoża w stosunku 2:1). Zaleca się malowanie przy pomocy pędzla, wałka lub metodą natryskową (z zachowaniem parametrów na opakowaniu farby).
  • Przy odrestaurowywaniu starych ogrodzeń, barierek betonowych zalecane jest wstępne zaimpregnowanie powierzchni impregnatem do sypiących się tynków, lub impregnatem do ogrodzeń.

Malowanie właściwe

  • Przy malowaniu właściwym zalecane jest dwukrotne nałożenie nie rozcieńczonej farby, z zachowaniem odpowiednich odstępów czasu tak, aby każdą kolejną warstwę nakładać na wyschniętą warstwę farby. Czas schnięcia zależny od temperatury i wilgotności powietrza. Przy obydwu tych warstwach należy malować jednolicie i równomiernie. Zalecana temperatura otoczenia min. +5 C. Wydajność farb Aksilbet to 7-8 m² przy jednokrotnej warstwie i zależy od porowatości i chłonności podłoża.

Aksilbet to doskonała farba do malowania i renowacji galanterii betonowej w ogrodzie, która w bardzo dobry sposób zabezpiecza beton przed wnikaniem wody opadowej wewnątrz betonu, a przy tym jest oddychająca i pozwala na odprowadzenie skondensowanej wilgoci na zewnątrz. Dzięki farbom do betonu Aksilbet malowane elementy zyskują nowy blask i świeżość na następne kilka sezonów.