Piec węglowy Defro Optima komfort czerwonyPiece Defro Optima Komfort w linii Standard to kotły węglowe przeznaczone do palenia paliw stałych, w których temperatura spalania nie może być wyższa niż 90 stopni ze względów bezpieczeństwa oraz ciśnienie robocze nie może być wyższe niż 1,5 bar. Piece Defro Optima Komfort mogą być montowane wyłącznie w otwartym układzie centralnego ogrzewania wymuszonego przez pompę centralnego ogrzewania oraz grawitacyjnego. Dowiedz się więcej, czytając dalszą część poradnika.

Piece Defro Optima Komfort mają zastosowanie w domach jedno- lub wielorodzinnych, małych firmach, garażach oraz wiatach. Urządzenia te mogą również współpracować z instalacją ciepłej wody użytkowej za pośrednictwem wymiennika ciepła.

Paliwem podstawowym spalanym w piecach C.O. jest węgiel kamienny sortymentu orzech. Paliwem zastępczym jest węgiel kamienny zmieszany z miałem w proporcji 70% węgla kamiennego i 30% miału. Z dobrym skutkiem można w tych kotłach spalać paliwa długo płomieniowe, takie jak węgiel brunatny oraz drewno w różnych postaciach, takich jak zrzynki, zrębki oraz wióry. Przy paleniu drewnem należy pamiętać, aby drewno było sezonowane przynajmniej rok. Palenie mokrym lub wilgotnym drewnem może znacznie wpłynąć na sprawność palenia oraz zmniejszyć żywotność kotła.

W kotłach Defro Optima Komfort producent zaleca utrzymywanie temperatury wyższej niż 60 stopni, aby uniknąć efektu tzw. „korozji niskotemperaturowej". Efekt ten polega na skraplaniu się pary wodnej ze spalin oraz osiadaniu jej na ściankach kotła. Para wodna po zmieszaniu się z węglem tworzy maź, która nieprzyjemnie zanieczyszcza kocioł oraz przewód kominowy.

Proces spalania w piecach grzewczych Defro Optima Komfort odbywa się za pomocą miarkownika ciągu powietrza (element niedostępny w standardowym wyposażeniu kotła) oraz ręcznie za pomocą śruby regulacyjnej, która umożliwia regulację położenia przepustnicy znajdującej się w dolnych - popielnikowych drzwiczkach kotła. Kocioł przystosowany jest to zamontowania zestawu nadmuchowego.

Producent na kotły Defro Optima Komfort w linii Standard udziela 4-letniej gwarancji na szczelność wymiennika ciepła oraz 2-letniej gwarancji na pozostałe elementy oraz sprawne działanie kotła. Kotły z tej linii posiadają ruchomy ruszt do odpopielniania rusztowin wodnych (nie dotyczy modeli o mocy 10 i 13 kW)

Zalety pieców Defro Optima Komfort:

  • duża i łatwa do czyszczenia komora paleniskowa,
  • kocioł fabrycznie przystosowany do założenia zestawu nadmuchowego (nie ma go w standardowym wyposażeniu),
  • wysoka sprawność kotła sięgająca 86%,
  • mechaniczny ruszt wodny służący do odpopielniania rusztowin wodnych,
  • możliwość regulacji spalania za pomocą miarkownika ciągu powierza oraz śruby regulacyjnej,
  • wymiennik ciepła wykonany z atestowanych blach kotłowych,
  • 4 lata gwarancji na szczelność kotła.