Cichy piec gazowy zamontowany w kuchniZastanawiasz się czy warto wymienić zwykły piec gazowy na kondensacyjny. Masz dość wysokich rachunków za gaz, myślisz o zainwestowaniu w droższy piec kondensacyjny. Przeczytaj poradnik, dowiedz się czy warto.

  • Zasada działania pieca kondensacyjnego polega na tym, iż odzyskuje ciepło z zawartej w spalinach pary wodnej, poprzez tzw. kondensację pary wodnej. Sprawność takiego pieca gazowego sięga ponad 100% (do ok. 110% sprawności). Piec kondensacyjny nie pobiera powietrza z pomieszczenia w którym się znajduje, lecz dzięki zamkniętej komorze spalania pobiera je z zewnątrz.
  • Kupując kocioł kondensacyjny możesz liczyć na duże oszczędności, gdyż w porównaniu ze zwykłym piecem gazowym, sprawność „kondensata" jest nawet do 40% większa. 
  • Inną zaletą pieca kondensacyjnego jest to, że nie musisz go montować w kotłowni i podpinać do tradycyjnego komina spalinowego. W zasadzie można go zainstalować w dowolnym miejscu w domu, a dwuścienną rurę kominową (jedną rurą powietrze jest wypychane, a drugą ponownie zasysane) wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę lub dach. 
  • Piece kondensacyjne są na tyle ciche (ok. 30-40 dB), że można je montować w kuchniach, łazienkach znajdujących się nawet niedaleko sypialni. Jedynym minusem kotła kondensacyjnego jest odprowadzenie cieczy powstającej w wyniku kondensacji tzw. kwaśnego kondensatu. Dlatego kotły kondensacyjne warto montować blisko ujścia odpływu kanalizacyjnego, aby mieć łatwy dostęp do zasyfonowania. 
  • Może piec kondensacyjny jest droższy od gazowego, ale w perspektywie czasu pozwoli ci tylko zaoszczędzić.